Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Michael Ende Momo Kitap Özeti

Michael Ende Momo Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


Michael Ende Momo Kitap Özeti

“Momo” 2017 yılında Altın Kitaplar yayınevinden çıkan 536 sayfalık bir kitap. “Momo” kitabı Dünya Edebiyatı’nın usta kalemlerinden olan Michael Ende tarafından kaleme alınmış. Kitabı ise Leman Çalışkan Türkçeye çevirmiş. “Momo Kitap Özeti” ne baktığımızda ise küçük bir kız olan Momo’nun başından geçenlerin masal tadında anlatıldığını görüyoruz.

Momo kitabından küçük bir bölüm

gelirdi. Ama bunlar, rüyadaki renkler ya da anlatılması güç özel kokular gibi şekilsiz ve sözsüz düşüncelerdi.

İşi bittikten sonfa Momo’ya gider ve oturup aklından geçenleri ona anlatırdı. Momo kendine özgü tarzıyla onu dinlerken Beppo’nun da dili çözülür ve sözcükler yerli yerine otururdu.

“Bak Momo,” derdi, “ne oluyor, biliyor musun? Bazen önüme upuzun bir cadde çıkıyor. Öyle uzun ki insan bunun sonu gelmez sanıyor.”

Beppo bu kadarcık laftan sonra bile önüne bakarak bir süre susar, sonra devam ederdi: “O zaman acele et­meye başlıyorsun. Gittikçe daha çok acele ediyor insan. Her önüne baktığında yolun hiç de kısalmamış olduğunu fark ediyorsun. Daha hızlı ve daha gayretli çalışıyorsun; sonunda nefesin kesilip güçsüz kalıyorsun. Ve cadde hâlâ upuzun bir şekilde seni bekliyor.”

Susup biraz daha düşündükten sonra sürdürdü konuş­masını: “İnsan caddenin tamamına bakıp hemen bir karara varmamalı. Her zaman adım adım ilerlemeli. Sürekli bir adım sonrasını düşünmeli, bir adım, sonra derin bir nefes, sonra bir süpürge. İşte o zaman hayat zevkli olur. Önemli olan işini iyi yapmaktır. Öyle de olmalı.”

Uzun bir süre susup yeniden konuşmaya başladı: “Bir de bakarsın ki adım adım bütün yolu bitirmişsin. Nasıl olduğunu anlamadan ve yorulmadan.”

Başını önüne eğip sözünü noktaladı: “Önemli olan da budur.”

Michael Ende’nin kaleme aldığı Momo tavsiye ettiğimiz kitaplardandır. 

1
like
0
love
0
haha
0
wow
2
sad
1
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir