Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Mirgün Cabas 2001 Eski Türkiye’nin Son Yılı Kitap Özeti

Mirgün Cabas 2001 Eski Türkiye’nin Son Yılı Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


Mirgün Cabas 2001 Eski Türkiye’nin Son Yılı Kitap Özeti

2001 Eski Türkiye’nin Son Yılı” 2017 yılında Can Yayınlarından çıkan 544 sayfalık bir kitap. “2001 Eski Türkiye’nin Son Yılı” kitabı araştırmacı-gazeteci Mirgün Cabas tarafından kaleme alınmış. “2001 Eski Türkiye’nin Son Yılı Kitap Özeti“ne baktığımızda ise 2001 yılından itibaren Türkiye’nin nasıl değiştiğini, Türkiye’nin genel portresini ele almış.

Mirgün Cabas 2001 Eski Türkiye’nin Son Yılı kitabından küçük bir bölüm

…Baki Şehirlioğlu’yla bildiriyi hızla okuduk. Bazı yer­lerin altını çizdik, o, vurgulamam için birkaç şey söyledi ve stüdyonun ışıkları yandı. MGK bildirisini canlı yayında izleyicilere aktarmaya başladım: “Şubatta başlayan top­lantı marta sarktı. 28 Şubat’ta başlayan toplantı 1 Mart’ın ilk saatlerinde bitti…”

28 Şubat’ın başlama vuruşu yapılmıştı.

Askerin o gün Erbakan’ı masa başında şıpır şıpır terle­ten baskısı, yayılarak ve derinleşerek bütün Türkiye’yi et­kisi altına alacaktı. Askerler kâh ne yaptığını bilen kâh hesapsızca saldırganlaşan bir tavırla önlerine geleni düm­düz edecekti. Ya da ettiğini sanacaktı…

Ülke, zihnen olgunlaşmamış, genç irisi bir çocuğun elindeki oyuncak bebeğe dönmüştü. Kolu bacağı bükülüp habire saçı çekiliyordu. Askerler uzlaşma nedir bilmiyor, açıklama kabul etmiyor, sözlerinden dışarı çıkılmasını is­temiyordu. Siyaset, medya, bürokrasi için askerlik başla­mış, mantık bitmişti.

Bugünden baktığımızda bütün yapılanlarda ve döne­min ismi bilinen komutanlarında bir sarsaklık da vardı. Komutanların tavır olsun diye Erbakan’ın verdiği yemek­te rakı içtikleri, gazete patronlarını, “Yollayayım mı oraya da iki general!” diye tehdit ettikleri günlerdi. Her şey ez­bere dayanıyordu… Çok kişinin canını yakan ama neticede Demirel’in, Ecevit’in, Erbakan’ın ellerinde eriyen, bu ara­da onları da eriten bir darbeydi.

Siyasetçiler kadar basın için de zor bir dönemdi. Ko­mutanlar basını rahat bırakmıyordu. Özellikle Kürt mese­lesi konusunda, güvenlikçi politikalarda gedik açacağı dü­şünülen her haber, askerlerin homurdanması ve şikâye­tiyle sonuçlanıyordu.

“Askerî kaynaklar” o güne kadar haber merkezlerine PKK’ya yapılan operasyonların görüntülerini iletirdi. 28 Şubatla birlikte bunlara irticacıların, cemaatlerin, hoca­ların gizli kamerayla çekilmiş görüntüleri de eklenmişti. “Seçilmiş” gazete ve televizyonlardan bunları yayınlama­ları ve irticayla mücadelede rol almaları bekleniyordu…

Mirgün Cabas’ın kaleme aldığı 2001 Eski Türkiye’nin Son Yılı kitabı tavsiye ettiğimiz kitaplardandır. 

1
like
1
love
0
haha
0
wow
1
sad
2
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir