Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Molla Sadra Felsefesinde İdrak Kitap Özeti Sadi Yılmaz

Edebiyat severler Sadi Yılmaz tarafından yazılan Molla Sadra Felsefesinde İdrak kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

Sadi Yılmaz Molla Sadra Felsefesinde İdrak Kitap Özeti

Molla Sadra Felsefesinde İdrak” 2022 yılında Kapı Yayınlarından çıkan 256 sayfalık bir kitap. “Molla Sadra Felsefesinde İdrak” kitabı edebiyat dünyasının usta ve popüler yazarlarından olan Sadi Yılmaz tarafından kaleme alınmış. “Molla Sadra Felsefesinde İdrak Özeti”ne birlikte bakalım.

Molla Sadra Felsefesinde İdrak Arka Kapak Yazısı

Molla Sadra idrak teorisini, idrak eden nezdinde idrak edilenin hazır bulunması tanımı temelinde şekillendirir. Sadra’nın bu yaklaşımı bir yönüyle Sühreverdî’nin idrak görüşüyle aynı gibi görünse de filozof, idrak sürecinde nefsin halk ve ibda eylemlerini gerçekleştirdiğini savunmakla bütünüyle diğer teorilerden ayrışır. Felsefî bir kavram olarak idraki özgün bir şekilde tanımlayan Sadra’nın idrak teorisinin onun varlık ve bilgi konusundaki temel görüşleri itibariyle şekillendiği açıktır. Sadra’nın idrak kavramını özgün bir şekilde tanımlamakla yetinmeyerek varlık, bilgi ve nefis konusundaki görüşleriyle sıkı bir ilişki içinde olacak şekilde özgün bir idrak teorisi ortaya koyması onun idrak teorisinin çalışılmasını önemli kıldığı açıktır. Nitekim Sadra’nın idrak teorisini çalışmak onun varlık, bilgi ve nefis görüşlerinin farklı boyutlarını anlamaya da katkı sağlamasından dolayı da bu çalışma ayrı bir önem taşımaktadır. Bu çalışmada Sadra’nın selefleri olan filozofların ortaya koydukları idrak teorileri bağlamında filozofun özgün bir şekilde ortaya koyduğu idrak teorisi incelenecektir

Sadi Yılmaz tarafından kaleme alınan Molla Sadra Felsefesinde İdrak tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!