Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Hinduizm ve Budizm dinleri daha çok hangi kıtada varlığını sürdürmektedir

Öğüt denince aklınıza neler geliyor?

8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Musevilik ismini daha önce duydunuz mu?

Sponsorlu Bağlantılar


Musevilik ismini daha önce duydunuz mu?

Doğru cevap:

Evet duydum. Museviler Hz. Musa’nın yolundan giden, onun öğretisine sadık kalan günümüzde de hala kalabalık bir grubu oluşturan insanlara denilmektedir.

Ekstra bilgi:

Yaşayan dinler arasında en eski din Yahudiliktir. Yahudiliğe, Peygamber Hz. Musa’nın adına nispet edilerek Musevilik de denir. Musevi sözcüğü aynı zamanda Yahudi ırkına ve dinine mensup olma anlamına gelmektedir. Yahudiler, İsrailoğulları veya İbraniler olarak da adlandırılır. Günümüzde Yahudilik, millî bir din hâline gelmiştir. Yahudiler, Yahudiliğin yalnız kendi ırklarına özel olduğuna inanırlar.

Hz. Musa (a.s.), İsraitoğulları’nı Allah’ın (c.c.) birliğini tanımaya ve güzel davranışlar sergilemeye çağır­mıştır. Hz. Musa’ya (a.s.) kutsal kitap olarak Tevrat verilmiştir.

Yahudi inancına göre Tanrı Yehova, tektir ve her şeyin yaratıcısıdır. Yahudiler, Yehova’nın kendilerini her türlü zorluklara karşı koruduğuna ve kendilerine yardım eniğine inanırlar. Yehova’nın adı, gereksiz yere ağza alınmaz. O, her türlü benzetmeden uzaktır. Onun resmi yapılmaz.

Yahudiliğe göre iyiler öldükten sonra cennete gidecekler, kötülük ve haksızlık yapanlar ise bunun kar­şılığını göreceklerdir. Çünkü ahiret inancı vardır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir