Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
3. Sınıf Türkçe SDR İpekyolu Yayınları

Mustafa Çiftlikte Metni Etkinlik Cevapları (3. Sınıf Türkçe)

Mustafa Çiftlikte metni cevapları ve soruları, SDR İpekyolu Yayınları 3. sınıf Türkçe ders kitabı sayfa 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235 (7. Tema Milli Mücadele ve Atatürk)

Mustafa Çiftlikte Metni Cevapları

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı SDR İpekyolu Yayınları Sayfa 227 Cevabı

TEMAYA HAZIRLIK

Atatürk’ün yaşamı hakkında neler biliyorsunuz?

 • Cevap: Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selânik’te doğmuştur. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanım’dır. Türk Kurtuluş Savaşı’nın askeri ve siyasi lideri, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve 1923’ten 1938’e dek görev yapmış ilk Cumhurbaşkanıdır.

Millî bayramlarımız nelerdir?

 • Cevap:

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
30 Ağustos Zafer Bayramı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
15 Temmuz demokrasi ve milli birlik günü

Marşımız ve bayrağımız neyin sembolüdür?

 • Cevap: Marşımız ve bayrağımız bağımsızlığımızın sembolüdür.

Atatürk’ün anıt mezarı nerededir?

 • Cevap: Anıtkabir Türkiye Cumhuriyet’inin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarının bulunduğu anıt mezardır.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı SDR İpekyolu Yayınları Sayfa 228 Cevabı

Mustafa Kemal Atatürk’ün bir çocukluk anısını araştırınız. Bunu sınıfta arkadaşlarınıza sununuz.

 • Cevap:

MUSTAFA ÇİFTLİKTE

Ali Rıza Efendi öldüğünde Zübeyde Hanım henüz yirmi yedi yaşındaydı. Parası yoktu. Kocasının emeklilik maaşı aileyi geçindirmeye yetmiyordu. Zübeyde Hanım ne yapacağını bilmiyordu. Çocuklarını okutmak istiyordu ama parası olmadığı için okutamıyordu. Karınlarını bile doyurmakta güçlük çekiyorlardı. Kardeşi Hüseyin Ağa’nın Selanik yakınlarında bir çiftliği vardı. Hüseyin Ağa onları bu çiftliğe davet etti.

Zübeyde Hanım, çocuklarını okutmak istediği için çiftliğe gitmek istemedi. Fakat geçim sıkıntısı artınca çocuklarını alarak bu çiftliğe yerleşti. Böylece Mustafa ve kardeşleri okuldan uzaklaşmak zorunda kaldılar. Hüseyin Ağa iyi, yiğit ve cesur bir adamdı. Mustafa’yı çok sevdi. Onu yiğit ve cesur bir erkek olarak yetiştirmek istedi.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı SDR İpekyolu Yayınları Sayfa 231 Cevabı

Metni dinlerken devamında neler yaşanabileceğini tahmin ediniz. Tahminlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevap:

Ertesi sabah erkenden yengesinin hazırladığı börekleri bir torbaya koyan Mustafa kız kardeşi Makbule ile birlikte dayısının bakla tarlasına geldi. Gelir gelmez de, tarlaya inen kargaları kovalamaya başladılar. Öğle vaktine doğru ikisi de çok yorulmuştu. Bunun sebebi: Bir defa tarla oldukça büyüktü. Bir tarafa üç beş karga tohumları yemek için gelseler Mustafa ile Makbule hemen koşuyorlar kargaları kovalıyorlardı. Aynı kargalar uçuyorlar, tarlanın öteki tarafına iniyorlardı. Tarlanın bir başından bir başına koşup durmak onları yormuştu. İşin içine başka kargalar da karışınca durum iyice çekilmez hal almıştı. Öğle vakti bir köşede oturup yengesinin hazırladığı börekleri yerlerken Mustafa Makbule’ye sorunu kökünden halledecek bir yöntem bulduğunu söyledi ve şunları ekledi: “ Makbule, kargaların bize oynadığı oyunun bilmem farkında mısın? Biz bu tarlaya gelir gelmez acemi olduğumuzu anladılar. Uygulamak istediğim yöntem oldukça basit. Tarlanın ortasında bulunan kulübenin içinden tarlayı enlemesine bölen bir çizgi çektiğimizi farz edelim. Bu çizgi tarlayı iki eşit parçaya böler. Yukarı tarafta kalan parça biraz meyilli, burası benim olsun. Aşağı tarafta kalan parça dümdüz, burası da senin olsun. Herkes kendi bölgesindeki kargaların kovalanmasından sorumlu olacak. Eğer kendi bölgenin ortalarına yakın bir yerde durmaya özen gösterirsen sabahki yorgunluğunun iki kat azaldığını fark edeceksin. Şimdi konuyla ilgili bana sormak istediğin bir şey var mı? “

“ Ne diyebilirim ki Mustafa abi. Sen yapmamız gerekeni tam olarak anlattın. Burada bana düşen görev anlattıklarını eksiksiz olarak uygulamamdır. “

“ Aferin sana Makbule. Senin gibi söz dinleyen, kavrayışı kuvvetli bir yardımcı ile çalışmak benim için şereftir. Bu başarı sadece benim değil, ikimizin başarısı olacaktır. Şimdi biraz acele edelim, böreklerimizi yiyelim de işe başlayalım. Bak kargalara, meydanı boş bulunca nasıl da çoğalıverdiler. Belki şu an için tarlanın üstünde uçmaktan başka bir şey yaptıkları yok ama eğer acele etmezsek birer ikişer tarlaya inmeye başlayacaklarına eminim. Dayıma, kargaların tarlanızdan bir tek tohum yemelerine izin vermeyeceğim, diyerek söz vermiştim. “

Mustafa’nın kendi buluşu olan yöntem başarılı oldu. Akşamüstü hava kararmaya başladığında kargalar geceyi geçirmek için konaklama yerlerine giderlerken aç ve yorgundular. Çiftlikte yenen akşam yemeğinden sonra Makbule, o gün olanları ve kargaların üzgün ve perişan bir şekilde gidişlerini anlatırken, odada bulunanlar kahkahalarla gülmekten kendilerini alamıyorlardı. Annesi Zübeyde Hanım, “ Benim Mustafa’m çok akıllıdır “ diyerek sarı saçlı, mavi gözlü oğlunu gururla alnından öperken, Mustafa vakur halini hiç bozmadan duruyor, sadece gülümsemekle yetiniyordu.

1. ETKİNLİK

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı SDR İpekyolu Yayınları Sayfa 232 Cevabı

Metni bir kez de sessiz okuyunuz. Anlamını bilmediğiniz sözcük ve sözcük gruplarını belirleyip aşağıya listeleyiniz. Bunların anlamlarını, içinde geçtikleri cümleleri dikkate alarak tahmin ediniz. Daha sonra sözlüklerinizden bulduğunuz anlamları kelime defterlerinize yazınız.

 • Cevap:

2. ETKİNLİK 

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı SDR İpekyolu Yayınları Sayfa 233 Cevabı

Siz olsaydınız bu metnin hangi bölümünü, nasıl resmederdiniz? Arkadaşlarınıza anlatıp yazınız.

 • Cevap: Bu etkinliği siz yapmalısınız.

3. ETKİNLİK 

Aşağıdaki hikâye haritasını, okuduğunuz metne uygun olarak doldurunuz.

 • Cevap:

4. ETKİNLİK 

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı SDR İpekyolu Yayınları Sayfa 234 Cevabı

Mustafa, çiftlik yaşamı boyunca neler öğrendi? Bu bilgiler sonraki yaşamını nasıl etkilemiştir? Düşüncelerinizi yazınız.

 • Cevap:

5. ETKİNLİK 

Öyküdeki eş ve zıt anlamı olan sözcükleri belirleyiniz. Bunları eş ve zıt anlamlılarıyla listeleyiniz.

 • Cevap:

6. ETKİNLİK 

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı SDR İpekyolu Yayınları Sayfa 235 Cevabı

Aşağıdaki cümleleri okuyunuz. Noktalı yerlere gelmesi gereken adları verilenlerin arasından seçip yazınız.

 • Cevap:

Zübeyde Hanım, Makbule ve Mustafa’yı alarak çiftliğe gitti.
Mustafa çiftliği çok beğendi.
Dayısına ait bu çiftlik çok büyüktü.
Mustafa’dan ayrılmak istemeyen annesi, onun çiftlikte kalması gerektiğini söylüyordu.
Mustafa çiftlikten ayrılıp Selânik’teki teyzesinin yanına gitti.

7. ETKİNLİK 

Cümleleri “ama, fakat, ancak, veya, ya da” sözcüklerinden uygun olanlarıyla tamamlayınız.

 • Cevap:

Maç yapacaktık fakat topumuzu bulamadık.
Beni, babam ya da annem alacak.
Adam çok yorulmuştu ama yarışa devam etti.
Pikniğe gideceklerdi ancak yağmur yağmaya başlayınca vazgeçtiler.
Parkta oynayalım veya eve gidelim.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı SDR İpekyolu Yayıncılık 7. Tema Milli Mücadele ve Atatürk Sayfa 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235 Mustafa Çiftlikte Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
78
25
9
31
34
12
38

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!