Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Mustafa Mutlu 74. Ferman Kitap Özeti

Mustafa Mutlu 74. Ferman Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


Mustafa Mutlu 74. Ferman Kitap Özeti

“74. Ferman” 2016 yılında Kırmızı Kedi yayınevinden çıkan 336 sayfalık bir kitap. “74. Ferman” yazarı ise Mustafa Mutlu. Mustafa Mutlu “74. Ferman” kitabında Ezidi kültürünü anlatıyor. IŞİD’in saldırısıyla dağılan bir Ezidi ailesinin dramı çocukların bakış açısından, dünyasından anlatılıyor.

Mustafa Mutlu ‘nun yazdığı “74. Ferman” kitabından küçük bir bölüm

HALEF

Yoktu hiçbiri; yer yarılmış, içine girmişlerdi… Katillerin köyle­rine geldiği gece, karısı Menciyle birlikte Samira’mn evindeydi.

Hep birlikte yemek yapacaklardı; onun için toplanmışlardı Samira’larda… Ertesi gün Laleş’e gideceklerdi; kutsal mekânları gezecek, dua edeceklerdi.

Musul’da Türk müteahhitin yaptığı büyük bir inşaatta duvar ustası olarak çalışan Adur, büyükçe bir kamyonet ayarlamıştı.

Ona doluşup güle eğlene gidip geleceklerdi.

Laleş’in içine girmeden önce ayakkabılarım çıkaracak, kapıda duran Laleş’in yöneticisi Babe Çavuş’un elini öpeceklerdi.

Leyla ile Mecnun ağacının önünde fotoğraf çektireceklerdi. Kavuşamayan âşıklan simgeleyen iç içe geçmiş bu iki ağacın al­tında, tüm kavuşamayanlar için dua edeceklerdi.

Cennet kapışım öpecek, eşiğine basmadan atlayacaklardı. Soma Melek Tavus’un geçtiği Dilek Kapısı’na gidecek, sağ tara­fındaki yılan kabartmasını okşayacaklardı.

Ezidiler dışında kimsenin giremediği o kapıdan içeriye girin­ce Yedi Melek için yapılmış sütunlarda asılı duran çaputlara ba­kacaklardı uzun uzun…

Gökkuşağını andıran bu sütunlar, uçları düğümlü bezlerle doluy­du. Kendilerinden önce gelenlerin dileğinin gerçekleşmesi için bez­lerdeki düğümleri çözecek; soma kendi bezlerine düğüm atacaklardı.

Somaki ziyaretçiler de onların attığı düğümü çözerse bu, di­leklerinin gerçekleşeceği anlamına gelecekti.

En soma da Laleş’in kalbine, Şeyh Adi’nin mezarına geçecek­lerdi. Üç kez tavaf edip öpecekler; dilek taşma ıslak kırmızı men­dil atacaklardı.

Mustafa Mutlu’nun kaleme aldığı “74. Ferman” tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

1
like
0
love
5
haha
0
wow
0
sad
3
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir