Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Necdet Özkaya Uzun Bir Gece Kitap Özeti

Necdet Özkaya Uzun Bir Gece Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


Necdet Özkaya Uzun Bir Gece Kitap Özeti

“Uzun Bir Gece” Destek Yayınlarından 2015 yılında çıkan 264 sayfalık bir kitap. “Uzun Bir Gece” nin yazarı Necdet Özkaya Türk Edebiyatının gelecek vadeden yazarlarındandır. Necdet Özkaya Uzun Bir Gece kitabında hukuk fakültesinde arkadaş olan iki avukatın aynı yurtta kalan iki hemşireyle yaptıkları evlilikler, çocukları ve işlenen cinayeti anlatıyor.

Necdet Özkaya “Uzun Bir Gece” tavsiye ettiğimiz kitaplardandır. 

“Uzun Bir Gece” kitabından küçük bir bölüm

********************

…söylediğim halde bu söylediklerime karşı çıkan, ikna yeteneğinin tümünü kullanan, günler boyunca dil döken genç avukatı dinlemedim, tuzağına da düşmedim; oku­mama, bir meslek sahibi olmama gerek olmadığını dur­maksızın yineleyen o genç adamı dinleseydim eğer, şimdi ulaştığımız mutsuz ve sorunlu günlerimizde onun tutsağı, hatta bir kölesi konumuna düşmez miydim ben?

Bazen hayat, en olumlu duyguları, en doğru yaklaşım­ları yadsıyarak güzelleşiyordu; doğru saptamanın, bildiğim en iyi örneklerinden biridir bu.

Birçok kişiden farklı ve dikkat çeken fiziksel özellikle­rim, girdiğim her ortamda bakışların üzerime çevrilmesine neden oluyor ve her şeyin ayırdında olabilmek gibi özel­liklere sahip Ateş, umursamaz tavırlar takınmasına karşın kıskançlıkların kollarında kıvranıp duruyordu. Kıskanç­lığın güvensizliği de içerdiğini, onun güvenini sarsacak herhangi bir eylemde bulunmadığımı, yapmayı düşün­mediğimi, bir kadının isterse eğer her türlü kısıtlanmayı aşarak istediği her şeyi yapabileceğini ve bana güvenmesi gerektiğini anlatıyordum buluşmalarımızda. Beni dinli­yor, hak veriyor ancak ilişkimizin başladığı ilk günlerden başlayarak, nereye gittiğimi, kimlerle görüştüğümü, neler konuştuğumu sorgulamaktan da geri kalmıyordu.

Kuşkuyla yaşanabilir miydi? Kesintisiz ve aralıksız bir kuşkuyla sürdürülebilir miydi bir hayat, huzurlu oluna­bilir miydi?

Ellerimi kollarımı bağlamaya çalışan, beni evin dört duvarı arasına kapamaya çalışan bu adamla uzun bir süre­cin kollarına atılabilir miydim, bir hayatın tüm yıllarını yaşamayı göze alabilir miydim, çocuklarının annesi…

********************

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir