Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

Neden Bir Şeyleri Erteleriz

“Neden Bir Şeyleri Erteleriz” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Neden Bir Şeyleri Erteleriz

Ertelemek… Ödevleri, ev işlerini, sorumluluklarımızı ve sahip olduğumuz tüm bu işleri… Her şeyi ertelemek ne kadar da kolay değil mi? “Yarın yapmaya başlarım.” Cümlesi insanın içini rahatlatıyor değil mi? Ama o yarın, son dakikaya kadar gelmez. Zaman kavramlarımız ne kadar farklı değil mi? Herkesin yarını farklı sürelerden sonra geliyor.

Peki bir şeyleri erteleme nedenlerimizin sadece tembellikten doğmadığını biliyor muydunuz? Sürekli bir şeyleri erteliyor, buna karşı çıkamıyorsanız, aşağıdaki nedenlerden birisi kafanızı meşgul ediyor olabilir.

Kontrolü Elde Etme Arzusu

Daima kontrolün kendisinde olmasını isteyen bireyler, sık sık erteleme hastalığına yakalanabilirler. Emir verilmesinden hoşlanmayan bu bireyler, onlara sunulan son teslim tarihini kendileri seçmek veya ne zaman çalışacaklarına kendileri karar vermek isterler.

Keyif Alma İsteği

Birçoğumuzun ertelemesinin ardındaki en büyük neden tam olarak budur. Keyif alma isteği bireylerin boş zamanlarını gerçekten de boş geçirmelerine neden olur. Bunun ne kadar keyif verici olduğu tartışmaya açık ama birkaç saatliğine boş oturmak adına sonraki günleri iki kat yoğun geçirmek çok da mantıklı bir tercih değildir.

Başarısızlık – Düşük Özgüven

Yapmaya başlaması gereken işte başarısız olunacağından korkmak, refleks olarak onu ertelememize neden olur.  Başarısızlık korkusu önümüze dikilmiş bir duvar gibi, ardındaki başarının akmasına engel olur. Başarısız olmamak için başarılı olacağımız işleri de erteler ve en sonunda yarım yamalak bir şekilde yaparak bu konuda gerçekten de korktuğumuzun başımıza gelmesine neden oluruz.

Tükenmiş Enerji

Yoğun bir yaşam içerisinde hayatınızı sürdürmeye çalışıyor iseniz, enerjinizin her şeye yetmeyeceğini biliyor olmalısınız. Tükenmiş enerji bize küçük işleri erteleme ve biriktirme gibi eylemlere itebilir. Fizyolojik yorgunluk, sıkıntılı psikolojik durumlar ve hasta bir düşünme yapısı birkaç saat içerisinde yapılabilecek işleri ertelemeyi çok daha mantıklı bulur.

Belirsizlik

Tam teslim tarihi hakkında bilgi sahibi olmadığımız işleri ertelemeye yatkın bir düşünce yapısı içerisinde olmak oldukça sık rastlanan bir durumdur. Herhangi bir durum için belirsizlik hissetmek bizi netlik hissine kapılmadan önce asla rahat bırakmaz ve hayatımızı mahvedebilir.

Neden Bir Şeyleri Erteleriz ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!