Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

Neden Yaz Tatili Var

“Neden Yaz Tatili Var” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Neden Yaz Tatili Var

Akademik yılın Eylül ayında başlayıp, Haziran ayında sonlanması size de garip geldi mi? 3 ay gibi uzun bir yaz tatilinin bulunması, öğrenme verimini azaltıp, performans düşürüyor diye düşündünüz mü? Tüm bu sorulara bir cevap bulamadıysanız, işte size yaz tatilinin olmasının belli başlı nedenleri!

Tarla Çalışmaları

Bu konuyla ilgili en bilinen neden, çocukların yazları tarlada çalışabilmesi için okulun bir süreliğine tatil edilmesidir. Ne kadar doğru ve yerinde bir karar tartışılır ama günümüzde en çok kabul görmüş neden budur. Özellikle kırsal kesimlerde yıl boyunca okula giden çocuklar, hasat zamanlarında okula gitmez ve ailelerine tarlada, bahçede yardımcı olurlardı. Çocukların birçoğu çalışmak için okulu asarlar bu da sınıfların neredeyse boş bir şekilde kalmasına neden olurdu. Bu da eğitim verimliliğini azaltan bir neden haline gelmişti.

Akıl Almaz Hava Sıcaklıkları

Okul tatillerinin havanın en sıcak ve en soğuk olduğu zaman dilimlerine denk geldiğini daha önce fark etmiş miydiniz? Sömestr tatili genel olarak yılın en soğuk haftasına, yaz tatili ise hava koşullarının katlanılmaz derecede sıcak olduğu zamanlara denk gelir. Bildiğiniz gibi iklim koşulları eğitim ve öğretimi birçok yönden etkileyebilir. Hava koşulları ulaşımı da, verimliliği de birincil elden etkiler. Sert havalarda, yoğun kar yağışlarında ve dikkat dağıtacak kadar dondurucu soğuklarda okula gitmek mantıklı bir tercih değildir. Aynı şekilde hiç kimse litrelerce terlerken dikkatini derse veremez.

Dönemin Burjuvazi Sınıfı

Yaz tatili uygulaması okullarda 19. Yüzyılda uygulanmaya başlamıştır. O dönemin zengin kesimi, çocuklarının aşırı sıcaklarda terlemesini istemediği için okula göndermemeye başlamıştır. O zamanlar eğitim çok yaygın olmadığı için devamsızlık problemi de fazla gündemde değildir bu da çocukların kendi isteklerine göre okula gidip-gitmeme kararı almalarına neden olmuştur. Burjuvazi sınıfı çocuklarını terlememeleri için okula göndermezken, kırsal kesimdeki çocuklar çalışmak için okula gidemez. Bu da sınıflarda %60 bir öğrenci kaybına neden olmaktadır. Dönemin üst yöneticileri tüm bu sebepleri sıralayarak yaz tatili uygulamasına başlamıştır.

Neden Yaz Tatili Var ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!