Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Dil ve Anlatım / Diksiyon ve Hitabet / Nefes Alıp Verme Egzersizleri

Nefes Alıp Verme Egzersizleri

Sponsorlu Bağlantılar


Nefes Alıp Verme Egzersizleri

Nefes alıp verme alıştırmalarının devamlı olarak yapılması göğüs boşluğunun genişle­tilmesini, diyaframla nefes almayı sağlar. Raif özben’in “Türkçe Diksiyon” kitabında önerdiği aşağıdaki nefes alıp verme alıştırmalarının tamamını veya bazılarını her gün yatmadan önce on dakika kadar yapmak faydalı olacaktır.

  • Hazır olda durunuz. Burnunuzdan ağır ağır nefes alınız. Havayı birkaç saniye tutunuz. Havayı sessizce ve normalden ağır olarak bırakınız. Aynı biçimde hızlı nefes alıp hızlı veriniz. Bunu birkaç dakikalık dinlenmelerle 5-6 kez tekrarlayınız.
  • Hazır olda durunuz. Nefes alırken ayaklarınızın ucuna basıp yükseliniz. Birkaç saniye böyle bekleyiniz. Topuklarınıza basarak soluğunuzu birden sessizce bırakınız.
  • Hazır olda durunuz. Nefes alırken kollarınızı düz ve avuçlarınız birbirine paralel olacak biçimde önce öne sonra yukarı kaldırınız. Kollarınızı omuz hizasına indirirken nefes vermeye başlayınız, öne doğru getirip hazır ola dönünceye kadar nefes vermeyi tamamlayınız.
  • Hazır olda durunuz. Kollan yavaş yavaş omuz hizasına doğru kaldınnız. Dirsekleri kıvı­rarak ellerinizi göğüs hizasında uç uca getiriniz. Kollan yavaş yavaş açarken nefes alınız. 8 saniye bekleyiniz. Kollan başın yanlanndan yukan kaldınnız. Paralelliği bozmadan ve avuçlar birbirine bakacak biçimde ayak uçlannda yükselerek yine 8 saniyelik sürede nefesinizi veriniz. Durumunuzu bozmadan gövdenizi belden bükünüz. Doğrulurken derin nefes alınız ve kalkınca nefesinizi veriniz. Hareketleri tamamlayınca yanm dakika dinleniniz ve yeniden 3 kez yinele­yiniz.
  • Sırtüstü yatınız. Omuzlarınızın hizasına bir yastık yerleştiriniz. Ellerinizi ensenizde bir­leştirip yavaş yavaş nefes alınız; birkaç saniye bekleyip sonra yavaş yavaş nefesinizi veriniz.
  • Sırtüstü yatınız. Nefes alırken sağ ayağı yavaş yavaş kaldırınız. Soluk verirken yavaş yavaş indiriniz. Aynı hareketi sol ayağınızla yapınız. Sonra iki ayağınızla uygulayınız.
  • Bir sandalyeye oturunuz. Nefesinizi iyice veriniz. Parmaklanmzla kann boşluğunu ve kaburga kemiklerinizi bastırarak derin bir nefis alınız. Birkaç saniye sonra kaburga kemikleri­nizin ve kann boşluğunuzun içe ve yukanya hareketleriyle nefesinizi yavaş ve düzenli olarak bırakınız. Alıştırmayı en az yirmi kez yineleyiniz.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir