Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları
TIKLAYINIZ

Benden Ne Olur Kitap Özeti Aslı Kızmaz

Ikigai Uygulama Rehberi Kitap Özeti Francesc Miralles Hector Garcia

Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Nefha Kitap Özeti Sezgin Kaymaz

Nefha Kitap Özeti Sezgin Kaymaz

Nefha Kitap Özeti Sezgin KaymazSezgin Kaymaz’ın yeni romanı olan Nefha (hoş koku) mutlaka bakılması gereken kitaplardan. 

Sezgin Kaymaz Nefha Kitap Özeti

Nefha” 2019 yılında Kırmızı Kedi Yayınevinden çıkan 200 sayfalık bir kitap. “Nefha” kitabı Türk Edebiyatı’nın usta ve popüler yazarlarından olan Sezgin Kaymaz tarafından kaleme alınmış. “Nefha Özeti”ne baktığımızda ise ironiyle trajedinin bir arada vücut bulduğu bir Cennet tasvirinin anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

“Kısacası…” diye devam etti, pek eke, pek bilgiçti, “… bulunması ve bilinmesi mantıken mümkün olmayan o yegâne sebebin ne olduğunu bilemeyip bulamadıktan sonra aradaki vırt zırt sebepleri bilsen ne çıkaaar, bilmesen ne çıkar?” Pek ukalâydı, ama pek. “Hiçbiri sebep değil ki!” Pek küstahtı. “Değil işte.”

Demeyecekti, kendini tutamadı Mikail, dedi:

“Nasıl değilmiş sebep?”

Bastıra bastıra, “Değil de ondan…” dedi bilgiç şey, “Bak anlatayım. Meselâ bir olayın oluş veya bir varlığın varlık se­bebini ararsın ararsın, sonunda da bulup işte de bunun sebebi buymuş dersin, sonra bir de bakarsın birileri çıkmış soruyor: Peki, ya onun sebebi neymiş? İyot gibi kaldın mı açıkta? Kal­dın. Hadi bakalım, sıvadın kolları, o sebebin de sebebini bul­dun diyelim. Bu sefer de ben sorarım: Onun sebebi neymiş? Hadiii, gene kalırsın. Diyelim pes etmedin, üstüne de azmet­tin, onun bile sebebini buldun. E gene sorarım… Dellendin, çıldırdın, kafaya koydun, dibine kadar gideceğim dedin, başladm geri geri gitmeye. Git buldun, git buldun, git ba­bam git, bul babam bul, gittikçe daha bul, buldukça daha git, Elest Bezmi’ne kadar git. Orda sormayacaklar mı sana? Se­bep? Hık dedin kaldın mı? Kaldım. Neye yaradı buldum et­tim dediklerin? Hiç. Sonuç bu yani. Sebep mebep hikâye, önemsiz, tırıvırı bir şey. Bu kadar önemsizse nasıl o kadar önemli olabilir, di mi?” Sağa sola sallanıyor, kâh kâküllerini kâh zülüflerini parmağına dolayarak kırgın kırgın bakıyor­du Mikail’e. “Oturabilir miyim?”

Otur diyecek hâli yoktu Mikail’in, eliyle kaba saba bir işaret yaptı.

“İyice kabalaştı bu!” dedi küçük melek otururken.

Sezgin Kaymaz’ ın kaleme aldığı Nefha tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!