Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / Nevruz ve Hıdırellez hakkında bilgi veriniz.
5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Netbil Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

Nevruz ve Hıdırellez hakkında bilgi veriniz.

Sponsorlu Bağlantılar


Nevruz ve Hıdırellez hakkında bilgi veriniz.

Cevap:

Nevruz baharın gelişini kutlamak için yapılan ve çok eski bir tarihe dayanan gündür. 21 martta baharın gelişini sıcakların başladığını anlatır. Türklerin tarihinde bu gun büyün bir coşku ile kutlanır. Bu günde ateşler yakılır ve üstünden atlanır.

Hıdrellez, Hızır ve ilyaş kelimelerinin milletin ağzında aldığı isimdir. 6 Mayıs günü kutlanır. Tarihi İslamiyet öncesine dayanır. Halk arasında ölümsüzlük sırrına ulaştıkları söylenen ve biri karada birisi denizde zorda kalanlara yardım eden ve senede bir gün buluştukları zamanı anlatır. Fakat bu kutlamada İlyas ismi tamamen silinmiş sadece Hızır ismi kutlanır olmuştur.  Bu bayram her islamiyeti kabul eden yerde kutlanmaz. Bölgesel olarak değişiklik gösterir.

Faydalı Bilgi: Herkes geleceği öğrenmek gelecekte kendisini ne beklediğini bilmek ister. Bizlere bu konuda en güzel tüyolar veren “burçlar”dır. “Burçlar”a bakarak çoğu zaman bizi nasıl bir haftanın ayın hatta yılın beklediğini bilebiliriz. Böylece burçlar sayesinde hayatımıza yön verme şansımız olur. “Burçlar” sadece gazete köşeleri ya da kitaplarda kalmamalı. İnternetin nimetlerinden biri de “burçlar”ı birçok siteden size sunmaları. Ancak bizim farkımız “burçlar”la ilgili en güncel yazıları ve tahminleri sizlere sunmamızdır. “Burçlar”ı bilindik genel tahminlerle değil gökyüzünün ve geçmişin birikimi ile son zamanlarda yayımlanmış sağlam kaynakları temel alarak sizlere sunmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda “burçlar ve yalan” yayınımıza bakmanızı tavsiye ederiz. Görüş ve yorumlarınız bu konuda bizler için çok değerli. Gelecek güzel günlerin sizlerle olması dileğiyle.

2
like
5
love
0
haha
0
wow
1
sad
2
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Tek Yorum

  1. Merhaba ben FEYZA bu siteye 2017 yılında 9 mayısta karşılaştım ve çok güzel bir site

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir