Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları
TIKLAYINIZ

Ferda Kitap Özeti Ebru Cündübeyoğlu

Bize Güzel Bir Son Lazım Kitap Özeti Gökçe Dölek

Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Nigahdar Kitap Özeti Başak Sayan

Nigahdar Kitap Özeti Başak Sayan

Nigahdar Kitap Özeti Başak SayanEdebiyat severler Başak Sayan‘ın yazmış olduğu Nigahdar kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

Başak Sayan Nigahdar Kitap Özeti

Nigahdar” 2019 yılında İnkılap Kitabevinden çıkan 536 sayfalık bir kitap. “Nigahdar” kitabı Türk Edebiyatı’nın usta ve popüler yazarlarından olan Başak Sayan tarafından kaleme alınmış. “Nigahdar Özeti”ne baktığımızda ise Hallac’ı Mansür’un kayıp risaleleri ekseninde tarihin derinliklerine sürükleyerek, tasavvuf, din, Tanrı kavramları ile atom fiziği ve kuantum evreninin iç içe geçtiği heyecan dozu yüksek bir dünyaya anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

…kullanabiliyordu salonu. Basketbol sahası, jimnastik ve fıtness salonları, olimpik bir yüzme havuzunun dışında yoga, pilates ve kick box derslerinin verildiği bölümler vardı. Hızla soyunma odasına yönelip karnabahar gibi kat kat giydiği kıyafetleri çıkar­maya başladı.

Siyah taytını ve uzun kollu gri tişörtünü üzerine geçirip, sim­siyah saçlarını arkada atkuyruğu yaptıktan sonra salona girer­ken aynadaki görüntüsü takıldı gözüne. Genelde İspanyol ya da İtalyan zannederlerdi onu ama melezdi aslında. Annesi Ameri­kan, babası ise Türk’tü. Annesi İstanbul’a turist olarak gittiği bir seyahatte tanışmışlar, kısa sürede evlenmişlerdi. Yaklaşık iki sene İstanbul’da yaşadıktan sonra annesinin hamile kalmasıyla Ku­zey Carolina’ya yerleşmişler, kısa bir süre sonra da New York’a taşınmışlardı. Annesi New York mahkemelerinden birinde yaz­man olarak çalışırken babası da Soho tarafında içinde envai çeşit kitabın ve öteberinin satıldığı bir dükkân açmıştı kendisine. Kanserden ölene değin o kitapçıda geçirmişti tüm vaktini. Hep kitaplarla meşgul bir adam olmuştu. “İnsan okumalı ki öğren­sin. Hayatta bilgiden daha kıymetli bir şey yoktur hiç,” derdi sürekli. Yılın birkaç ayını Türkiye’de geçirirdi. Zaman zaman tatillerde babası ile o da gitmişti Türkiye’ye ancak dedesi ile ba­baannesinin kaybından sonra bu yok denecek kadar azalmıştı. Çok konuşkan bir adam değildi babası. Annesinin de ondan farklı olduğu söylenemezdi. Kendini bildi bileli hep mesafeli bir ilişkileri olmuştu. İlk başta bunun normal olduğunu düşünmüştü ancak zamanla diğer çocukların anne ve babalarıyla ilişkilerini gördükçe kendisini yapayalnız hissetmişti bir anda. Ne annesin­den ne de babasından bir kez dahi sevgi kelimesi duymamıştı. Başını okşadıklarını, şefkat gösterdiklerini de hatırlamıyordu. Hiçbir zaman dayak yememişti ama bugün artık şiddetin tek türünün fiziki olmadığını biliyordu. Onların dikkatini çekmek, sıcaklık görmek için sabahları gün doğmadan uyanır, bir tepsiye kahvaltı hazırlardı onlar için. Küçücük vücuduyla koca tepsiyi içeri, yataklarına götürür ve karşılığında bir öpücük ya da ku­caklama beklerdi ama bir türlü gelmezdi o kahrolası öpücükle…

Başak Sayan’ nın kaleme aldığı Nigahdar tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!