Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / Odalardan Biri Adlı Metindeki Kelimelerin Anlamları
Ödev Soruları

Odalardan Biri Adlı Metindeki Kelimelerin Anlamları

Sponsorlu Bağlantılar


Odalardan Biri Adlı Metindeki Kelimelerin Anlamları

8. Sınıf Türkçe Evren Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 114 1. Etkinlik Soruları ve Cevapları

Fener: Saydam bir maddeden yapılmış veya böyle bir madde ile donatılmış, içinde ışık kaynağı bulunan aydınlatma aracı. Gemilere yol gösteren aydınlatma aracı.

İstasyon: Tren, metro durağı

Üşenmek: Kendinde bir gevşeklik duyarak bir işi yapmaya isteği olmamak, erinmek

Usanç: Usanma duygusu, bıkma, bıkkınlık, melal

Künye: Bir kimsenin adı, soyadı, ülkesi, doğumu, mesleği vb. bilgilerini gösteren kayıt. Bu bilgilerden bazısının yazılı olduğu bilezik, kolye vb. metalden eşya

Yıvışıklık: Islak, kaygan, yapışkan

Nasır: En çok el ve ayağın sürekli sürtünmelere uğrayan noktalarında üst derinin kalınlaşması ve sertleşmesiyle oluşmuş deri.

Katip: Özel kuruluş veya kamu kurum veya kuruluşlarında haberleşmeyi sağlayan, yazışma yapabilen görevli, kâtip, sekreter

Komodin: Karyolanın yanı başına konulan üstü masa biçimindeki küçük dolap, komot

Faydalı Bilgi: Kitap okuma bizlere birçok yarar sağlar. Hiç gitmediğimiz ülkeleri tanıtır, hiç bilmediğimiz hayal dünyalarına seyahat etmemizi kolaylaştırır. Bundan ötürü “kitap okumanın faydaları” saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Kitap okuma herkesin hayatında yer alan bir etkinliktir. “Kitap okumanın faydaları”ndan biri de kişisel gelişime yaptığı katkıdır. İnsanlar kitaplar sayesinde hayallerine kavuşur, kitaplar sayesinde duygularının karşılığını bulurlar. Hatta hayat karşısındaki sorgulamalarını bile yine kitap sayesinde yaparlar. Bundan ötürü herkes kitap okuma sevdalısı olmalıdır. Kitap okumayan nesillerin yaşadığı bir ülkenin yıkılmaya ve geri kalmaya mahkûm olacağını hepimiz tarihteki örneklerinden dolayı bilmekteyiz. Bundan ötürü “kitap okumanın faydaları” başlığı altında yer alan yazılarda da belirttiğimiz gibi herkesi bu alana yönlendirmeliyiz.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir