Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Öğüt denince aklınıza neler geliyor?

Sponsorlu Bağlantılar


Öğüt denince aklınıza neler geliyor?

Doğru cevap:

Genelde yaşlıların bizlere bazı olay ve durumlarda bizi korumak için söyledikleri çoğu zaman bir kulağımızdan girip diğerinden çıkan sözleridir. Aslında bizlerin iyiliğini düşünmektedirler. Ama bizler daha olayların farkında olmadığımız için yararlı olacak bu nasihatleri pek ciddiye almamaktayız.

Ekstra bilgi:

Dünya üzerinde yaşayan birçok din vardır. İslamiyet, Yahudilik, Hristiyanlık, Budizm, Hinduizm bunlar­dan bazılarıdır. Bütün ilahi dinler, insanı iyi ve güzel olana yöneltmeyi, kötü ve çirkin olandan uzaklaştırmayı öğütler. Bunlar ortak ve evrensel ahlaki değerlerdir. Doğruluk, temizlik, büyüklere saygı, iyilik ve yardım­severlik ahlaki değerlere ilişkin öğütlerdendir.

Dinler, insanların ahlaklı ve erdemli bir hayat sürmelerini ister. Her türlü yalan ve hileyi yasaklar. İnsan­lara dürüst olmayı ve doğruluktan ayrılmamaları gerektiğini öğütler. Çünkü doğruluk, hayatı güzelleştir­mektir. Niyetlerimizle davranışlarımızın birbirine uygun olmasıdır. Başka bir ifade ile yapılan işte, söylenen sözde herhangi bir aldatma ve yalanın bulunmamasıdır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir