Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
Sorularınız

Ölümsüzlüğün Sırrı Voynich El Yazmasında Mı Gizli

Ölümsüzlüğün Sırrı Voynich El Yazmasında Mı Gizli

1969 yılından beri Yale üniversitesinin “nadir kitaplar” bölümü oldukça gizemli bir belgeyi misafir etmektedir: \bynich el yazması. 1912 yılında Wilfred Vbynich isimli bir kütüphaneci bu yazıtı İtalya’daki bir manastırdan satın almış ve o günden beri bu sır dolu el yazmasının kendi adıyla anılmasına neden olmuştur. Hemen her daldan bilim adamının ortak kanısı, bu kitaptaki bilinmeyen yazının sıradan ya da sembolik bir dil olduğu değil, tam tersine doğal bir dilin yazıya geçirilmiş hâli olduğu yolundadır.

Bilinmeyen bu yazı henüz çözülebilmiş değildir, daha da önemlisi dünyadaki pek çok uzman kriptolog için oldukça yabancı bir yazı çeşididir. Bilimsel çevrelerin son yıllarda, bilgisayar ortamı da dâhil olmak üzere, kitabın üzerinde yaptığı çalışmalardan çıkan sonuç ise oldukça ilginçtir; uzmanlar kitabın bu dünyaya ait bilgiler taşımadığı konusunda neredeyse hemfikirler… Peki bu ne demek?

Bu sorunun yanıtı şimdilik yok, ancak kastedilen o ki, \bynich el yazması bize bambaşka bir dünyadan haberler getiriyor olabilir. Tarihlendirme konusunda sıkıntılar yaşandığından ne zaman ve kim tarafından yazıldığı bilinmeyen kitap, botanik, ilaç bilimi, dünya üzerinde olmayan bitkilerin renkli çizimleri, astrolojik semboller, astronomi, simya sembolleri, elleriyle yıldızları kavramış olan çıplak kadınlar ve bugünün bilim dünyasının hâlâ yabancısı olduğu takımyıldızları ve güneş sistemimizin çizimleriyle dopdoludur.

Kitabın çözülemeyen çizim ve yazılarının yanı sıra bazı sayfaların kenarlarında tekrarlanan simya sembolleri kriptologlara göre ölümsüzlüğün sırrını içeren bilgileri ifade etmektedir. Vbynich el yazmalarında çıplak kadın çizimlerinin cinselliği çağrıştırmaktan çok, doğurganlık vasfını ifade eder hâlde resmedilmesi dikkat çekmiştir. Kadın göksel bir varlık olarak resmedilmiş ve kadın bilincinin kadın bedeninde geçirdiği döngüler semboller kullanılarak ifade edilmiştir. VOynich el yazması çözülmediği sürece gizemini koruyacaktır ve doğal olarak da onunla ilgili sorular üretilmeye devam edecektir. Bu kitap bir simyacının el kitabı mıdır? Yoksa bir ortaçağ medyumunun trans hâlinde çizdiği ve sadece kendisine rehberlik edebilecek kişisel ama sıra dışı bir günlük mü?

Yoksa orta dünyadan bizim dünyamıza ışınlanmış bir bilgi paketi mi? Belki de zamansız bir bilgi olduğundan korkuyla şifrelenmiş bir mesaj kitabı. Akla yakın veya değil, yanıtı her ne olursa olsun çözülene dek VOynich el yazmalarının sır dolu bilgileri bizlere ancak rüyalarımızda malum olacak cinstendir.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

İlgili Yazılar

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close