Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

Ortaokul Matematik Çalışma Teknikleri

“Ortaokul Matematik Çalışma Teknikleri” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Ortaokul Matematik Çalışma Teknikleri

Bir derse çalışabilmemiz için öncelikle bazı kriterleri yerine getirmemiz gerekir. Özellikle de bu matematik gibi sayısal ve beyni zorlayan bir ders ise bunun için özel bir çalışma yapmanız gerekebilir. Ortaokul matematik çalışma teknikleri nelerdir? Nasıl verimli çalışma gerçekleştirebilirim diye merak edenler için işte bazı püf noktaları.

Sabır ve İstek

Matematik hemen öğrenilebilen bir ders değildir. Konular bir zincir gibi birbirine bağlıdır. Bunun için öncelikle konuları öğrenmekte ısrarcı olunmalı, sabır ile her konunun mantığı bilinmelidir. Bunları yerine getirebilmek için de öğrenmeye karşı çok istekli olunmalıdır. Ünlü matematikçiler de her şeyden önce sabır ile öğrenerek başarılı olmuşlardır.

Yazarak Çalışmak

Konuyu çok iyi anlamak için yazarak çalışma yapılmalıdır. Her işlem, formül, derste öğrenilenler mutlaka not alınmalıdır. El, göz ve beyin arasında bir koordinasyon sağlanır ve böylece öğrenme kalıcı hale gelir. Matematiği unutmanız uzun zaman alacaktır.

Görerek Öğrenme

Çalışman gereken veya öğrenmen gerekenleri küçük veya büyük kağıtlara not aldıktan sonra bunları duvara, panoya asabilirsin. Sürekli görmek unutmayı zorlaştırıp o konuyu hatırlamana yardımcı olacaktır. Örneğin matematikte de bazı formüller yazılıp panoya asılabilir.

Soru Çözmek

Matematik soru çözerek öğrenilen bir derstir. Yukarıda verilen teknikleri uyguladığınız taktirde belli bir noktaya gelebilirsiniz ancak matematikte tamamen öğrenebilmek için emek vermeniz gereken asıl mesele budur.

Konuyu çalıştıktan sonra o konuyla ilgili soruları çözmelisiniz. Öğrendiğiniz konuyla ilgili en az üç kaynaktan soruları çözün. Diğer konuya geçmeyin. Geçerseniz eğer bu hem öğrenmenizi zorlaştırır hem de tam kavrayamadığınız için soruları çözmekte zorlanabilirsiniz.

Kaynak seçiminde üç kaynağınızın kolay, orta ve zor seviye olmasına dikkat edin. Direkt zor kaynak ile başlamayın, kolay ile başlayıp zora doğru gidin ve konuyu tamamen halledin. Çözemediğiniz soruları bir öğretmene veya arkadaşınıza sorabilirsiniz. En iyi öğrenme şekli yapamadıklarınızı öğrenmedir. Böylece eksiklerinizi de görmüş olursunuz.

Başkasına Öğret

Son olarak en iyi çalışma metodu başkasına anlatmaktır. Öğrendiğiniz konuyu annenize, babanıza veya bir arkadaşınıza anlatabilirsiniz. Başka birine anlatırken gerçekten neyi bilip bilmediğinizi fark edeceksiniz. Arkadaşlarınızın yapamadığı soruları da çözebilirsiniz. Yapamasanız bile uğraşmanız size fayda sağlayacaktır. Yaptıklarınız kalıcı hale gelecektir.

Ortaokul Matematik Çalışma Teknikleri ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
happy
2
clap
1
love
1
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!