Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları
TIKLAYINIZ

Atatürk Etkisi Kitap Özeti Sinan Meydan

Tanrı Neden Fikir Değiştirdi? Kitap Özeti Aytunç Altındal

Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Osmanlı Padişahları Kitap Özeti Erhan Afyoncu

Osmanlı Padişahları Kitap Özeti Erhan Afyoncu

Osmanlı Padişahları Kitap Özeti Erhan AfyoncuEdebiyat severler Erhan Afyoncu ‘nın yazmış olduğu Osmanlı Padişahları kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

Erhan Afyoncu Osmanlı Padişahları Kitap Özeti

Osmanlı Padişahları” 2019 yılında Yeditepe Yayınevinden çıkan 224 sayfalık bir kitap. “Osmanlı Padişahları” kitabı Türk Edebiyatı’nın usta ve popüler yazarlarından olan Erhan Afyoncu ı tarafından kaleme alınmış. “Osmanlı Padişahları Özeti”ne baktığımızda ise Osmanlı padişahlarının en son akademik araştırmalar ışığında, anlaşılır bir dille anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

ailelerinin devlet üzerindeki nüfuzunu sınırlandırmaya ça­lıştı. Merkezî bürokrasi ve hazine düzenlenip, geliştirildi. Yıldırım Bâyezid devri, Osmanlı denizciliğinin gelişimi açı­sından da dikkat çeken bir dönemdi.

Rahmetli Halil İnalcık hocamız, Yıldırım dönemini Osmanlı tarihinde ilk merkeziyetçi devlet teşebbüsü olarak nitelendirir. Osmanlı tarihçileri, Yıldırım’ı bu anlayışından dolayı hatalı bulmuşlar ve Ankara Savaşı mağlubiyetini izlediği merkezi­yetçi siyaset yüzünden ulema ve bazı nüfuz gruplarım incit­tiği İçin sultana verilmiş bir İlahî ceza olarak görmüşlerdir. Yıldırım zamanındaki fetih hareketleri incelendiğinde, bu durumun devlet için çok sağlıklı bir gelişme olmadığı anlaşı­lıyor. Osmanlı Beyliğinin ilk dönemlerinde fetihler zamana yayılmış bir şekilde tedricen gerçekleştirilmişti. Mecbur ka­lınmadıkça Anadolu’daki diğer Türk beyliklerinin topraklarına müdahale edilmemişti. Yıldırım zamanında Müslüman beylik­lere karşı yürütülen mücadele…

Erhan Afyoncu’ nun kaleme aldığı Osmanlı Padişahları tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!