Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

Öz sevgi Kazanmak

“Öz sevgi Kazanmak” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Öz sevgi Kazanmak

Dünya üzerindeki en zor sevgi türlerinden birisidir öz sevgi. Çevrenizdeki hiç kimse bizi bizden daha iyi tanımadığı, düşüncelerimizi, kusurlarımızı bilmediği için dışarıdan birisi bizi kolaylıkla sevse bile bizim kendimizi sevmemiz zordur.

Bu hissin içerisine düşmek bireye oldukça çaresiz ve yapayalnız hissettirir. İçerisinde bulunduğun bedeni, düşünceleri, her gün gördüğün yüzü veya gerçekleştirdiğin kararları sevememek; hayatına ve kendine ait hissetmemek…  Öz sevgisizlik, bireye birçok olumsuz durum getirir. Bunlar çoğunlukla, düşük özgüven, başarısızlık hissi, nefret ve sinir. Bu hisler bireyin içerisinde birikir ve genellikle en ufak bir olayda patlak vererek kendine yüklenmesine neden olur.

Öz sevgisiz bireyler, kendilerini zorlama konusunda oldukça başarılıdırlar. Ancak bu zorlama pek de sağlıklı bir durum değildir. Kişi hiçbir şeyi başaramadığı konusunda da, hayatında ondan bağımsız şekilde kötü giden olayları da kendi suçu gibi görür ve kendine karşı oldukça sert bir tavır sergiler.

Öz sevgi kazanmak, tek başınıza, bir anda gerçekleştirebileceğiniz bir şey değildir fakat bu denememeniz için bir neden değildir. Öz sevgi kazanmak için çıktığınız yolda size yardımcı olmasını umduğumuz birkaç fikri sizin için topladık!

Sadece Kendinize Sahipsiniz

Koskoca dünyada, doğumunuzdan ölümünüze denk hiçbir şeye sahip olamayacaksınız. Anne ve babalarınız, arkadaşlarınız, eşiniz veya çocuklarınız size ait değil; onlar apayrı bireyler. Sevdiğiniz kitaplar, müzikler, filmler veya diziler size ait değil çünkü onları başkaları yazdı ve oynadı. İşinizi başkalarıyla paylaşacaksınız ve o işi siz bulmadınız. Kısaca sahip olduğunuz tek şey kendinizsiniz. Bunu kabullenin.

Başka Çareniz Yok

Kendinizi sevmek zorundasınız çünkü başka çareniz yok. Bunu oturup detaylıca düşündüğünüzde gerçekten kendinizi sevmekten başka çarenizin olmadığını fark edeceksiniz. Hayatı kendinize zindan etmekten başka bir şey yapmıyor, kendinize düşmanınız gibi davranıyorsunuz ama kendinizle olmak zorundasınız…

Güvenebileceğiniz Tek Kişi Kendinizsiniz

Çevrenizdeki hiçbir şeyi kontrol edemezsiniz. Ne güneşin doğuşunu, ne rüzgarın esişini, ne de çevrenizdeki insanların hayatını. Kontrol edebileceğiniz tek şey, kendi bedeniniz, düşünceleriniz ve davranışlarınız. İstemediğiniz sürece hiçbir şeyi yapmak zorunda değilsiniz. Nefes alın ve içerisinde bulunduğunuz ruhun güzelliklerini keşfedin.

Öz sevgi Kazanmak ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!