Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Özgür Bolat Beni Ödülle Cezalandırma Kitap Özeti
Özgür Bolat Beni Ödülle Cezalandırma

Özgür Bolat Beni Ödülle Cezalandırma Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


Özgür Bolat Beni Ödülle Cezalandırma Kitap Özeti

“Beni Ödülle Cezalandırma” 2016 yılında Doğan Kitap Yayınevinden çıkan 248 sayfalık bir kitap. “Beni Ödülle Cezalandırma” kitabının yazarı Türk edebiyatının genç ve doktor olan yazarlarından Özgür Bolat. Özgür Bolat “Beni Ödülle Cezalandırma” kitabında çocuk eğitimden doğru bildiğimiz yanlışları anlatıyor. Ebeveynlerin mutlu ve başarılı bir şekilde çocuk yetiştirmelerine yardımcı olacak rehber bir kitap niteliğinde “Beni Ödülle Cezalandırma”.

Özgür Bolat’ın “Beni Ödülle Cezalandırma” kitabından küçük bir bölüm. 

…sonra iki grup da tekrar fMRI makinesine alınıyor ve kronometreyle tekrar oynuyorlar. Ama bu sefer iki gruba da ödül yok. Araştırma bittikten sonra deneklerin beyin etkinlikleri yine analiz ediliyor. So­nuçlar çok ilginç.

ilk seansta her iki grup da başardıkça, “striatunrfun, yani beynin zevki yöneten bölgesinin aktif olduğu görülüyor. Peki bu bölge han­gi grupta daha fazla aktif oluyor? Yani hangi grup başarmaktan da­ha çok keyif alıyor? Ödül alan grup daha çok zevk alıyor. Ödül ol­mamasına rağmen, ikinci grup da etkinlikten keyif alıyor. Demek ki başarmak da, ödül olmadan da tek başına keyif veren bir şey. Bu­raya kadar her şey normal. Ödülü verdik, kişiyi mutlu ettik.

Peki, ikinci seansta ne oluyor? Bizim için önemli olan seans bu.

Çünkü bu seansta her iki gruba da ödül yok. Yani, ödülle iş yapan çocuğa ödül vermeyi bırakırsak ne olur onu göreceğiz? Oyun sıra­sında ilk grubun “striatum” bölgesindeki aktivasyonu inanılmaz de­recede düşerken ödül almayan grubunki artıyor (Aşağıdaki şekle bakınız). Yani ödül olmayınca ilk grup çok az keyif alıyor. Peki ikinci grup neden daha çok keyif alıyor? Çünkü daha da uzmanlaşıyor ve 31 başarı hissi artıyor. Fizyolojik olarak da ispatlıyoruz ki ödül ortadan kalkınca, kişi yaptığı işten eskisi gibi keyif almıyor. Deneyin daha da ilginç bir sonucu var.

Özgür Bolat’ın kaleme aldığı “Beni Ödülle Cezalandırma” tavsiye ettiğimiz kitaplardandır. 

0
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir