Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Eskiden Kullanılan Eşyalar İle İlgili Röportaj

Bir Çizgi Filmin Bir Çocukta Olumlu ve Olumsuz Yönlerini Nelerdir

Ana Sayfa / Sorularınız / Özgürlüğümüzde Çanakkale’nin Rolü
Ödev Soruları

Özgürlüğümüzde Çanakkale’nin Rolü

Sponsorlu Bağlantılar


Özgürlüğümüzde Çanakkale’nin Rolü

Şuan özgür bir ülkede yaşıyorsak, bağımsız bir ülkede hür bir biçimde hayatımızı sürdürebiliyorsak bunun en önemli nedenlerinden biri Çanakkale Zaferidir. Eğer biz Çanakkale Savaşını kazanmasaydık şu an belki de bir ülkemiz olmayacaktı. 1915 yılında yani 1. Dünya savaşının en sıcak olduğu zamanda itilaf devletleri savaşı bir an önce kazanmak ve bir an önce bitirmek için var güçleriyle Çanakkale’ye yönelmişlerdir. İtilaf devletlerinin amacı Çanakkale’yi alarak boğazlarda hakimiyeti kurmak, Osmanlı Devleti’nin başkenti İstanbul’u işgal etmek, Rusya ile İtilaf devletleri arasındaki bağlantıyı kurmak ve 1. Dünya savaşını bu şekilde kazanmaktır. Mustafa Kemal Atatürk bunların hepsini biliyordu ve bu kabusun gerçekleşmemesi için ne olursa olsun Çanakkale’nin İtilaf devletleri tarafından alınmaması gerektiğini biliyordu. Hatta bu yüzden askerlerine “Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum.” demiştir.

Çanakkale Savaşında çok ama çok şehit verdik. O kahraman askerlerimiz sayesinde şu an biz özgür bir ülkede yaşıyoruz. Bütün şehitlerimizin ruhları şâd olsun…

Faydalı Bilgi: Acaba hayatında hiç “şiir” okumayan biri var mıdır? Bizce yoktur. Çünkü “şiir” insana yaşamış olduğu en güzel duyguları ifade edebilme ve de duyguları için en kullanışlı olan sözlük olma özelliğini gösterir. “Şiir” sayesinde aşkımızı anlatır “şiir” sayesinde insanlara düşüncelerimizi iletir, “şiir” sayesinde güler, “şiir” sayesinde ağlar, “şiir” sayesinde yaşarız bütün bu duyguları. “Şiir” olmadan bir hayat düşünülemez bile. “Şiir”in hayatımızdan çıktığını düşünün bir kere. Hayattan ağaçları denizi, ormanı sevgiyi her şeyi almış olursunuz. Geride kalan kuraklık ve çöl olur. Duygusuzluk nehrinde boğulur insan. Sizler için birçok “şiir”i derledik, araştırdık tahlil ettik. Başka hiçbir sitede bulamayacağınız “şiir” dokümanları için sayfamızı ziyaret etmeniz yetecektir. “Şiir”i günler dileriz.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir