Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Özgürlükle sorumluluk arasında nasıl bir ilişki vardır?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Özgürlükle sorumluluk arasında nasıl bir ilişki vardır?

Sponsorlu Bağlantılar


Özgürlükle sorumluluk arasında nasıl bir ilişki vardır? Arkadaşlarınızla konuşunuz.

Cevap: Özgürlük bir insanın başka bir insanın özgürlük alanını ihlal etmeden davranış ve düşüncelerinde hür olması, kimsenin baskısı altında olmamasıdır. Özgürlük bizlerin insan olarak kendi duygu ve düşüncelerimizle dünyada edindiğimiz konumdur. Eğer bizlerin özgürlüğünün baskı altında olmasını istemiyorsak dünyadaki herkes için özgürlüğü istemeli başkalarının özgürlüğünü ihlal etmemeliyiz. Bu da bizim sorumluluğumuzdur.

Ekstra bilgi:

Özgürlük ve sorumluluk birbiriyle doğrudan ilişkili olan iki kavramdır. Özgürlük, kişinin düşünce ve davranışlarında herhangi bir zorlama ve baskı altında olmadan hareket edebilmesi demektir. Sorumlu­luk ise kişinin kendi davranışlarıyla ilgili sonuçlan kabullenmesi anlamına gelir.

İnsanın sorumluluğunun temelinde bir işi veya davranışı yapıp yapmama özgürlüğü vardır. Bir kişi ancak özgür iradesiyle seçtiği iş ve davranışlardan sorumludur. İyi veya kötü yaptığımız her şey bizim eylemlerimizdir. Bu alanda seçme özgürlüğümüz olduğu için sorumluluğumuz da vardır. Nefes alıp verişimiz, kalbimizin atışı, sindirim sistemimizin işleyişi, anne babamız, soyumuz vb. durumlar da bizim seçimimizin dışındadır. Dolayısıyla bu gibi alanlarda sorumluluğumuz da yoktur.

59
like
22
love
8
haha
10
wow
17
sad
85
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Tek Yorum

  1. Teşekkür ederiz çok güzel bir bilgi charles öğrenmeli ????????????????????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir