Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / Ozon Gazı Nedir ve Neden Gereklidir
Ödev Soruları

Ozon Gazı Nedir ve Neden Gereklidir

Sponsorlu Bağlantılar


Ozon Gazı Nedir ve Neden Gereklidir

Yıllardır dünyada ozon tabakasının korunması için hangi tedbirlerin alınması gerektiği ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Yüz otuzun üzerinde ülke “Montreal protokolü” olarak bilinen bir anlaşma altında toplandılar ve ozon tüketen kimyasal maddelerin üretimlerine ve kullanılmalarına son vermek için bazı kararlar aldılar. Peki, nedir bu ozon ve neden bizim için bu kadar hayati önem taşıyor?

Ozon, oksijen molekülünün üç atomdan oluşmuş halidir. Oksijen molekülü iki atomdan oluştuğunda aşağı atmosferde bulunan ve nefes almamızı sağlayan oksijen gazı meydana gelir. Ancak üçüncü atom devreye girdiğinde bu son derece zehirli ve kötü kokulu bir gaz olan ozon gazına dönüşür. Ozon gazı atmosferin en üst tabakalarında bulunur. Eğer atmosferin aşağı tabakalarında olsaydı öldürücü etki yapacak olan ozon en üst tabakada hayatın devamlılığını sağlayıcı bir görev üstlenmektedir.

Ozon gazı atmosferin yaklaşık 20 kilometre yukarısında tüm dünyayı kuşak gibi saran bir tabaka oluşturur. Ozona verilen görev Güneşten dünyaya doğru gelen kızılötesi ışınları emerek yeryüzüne tüm güçleriyle ulaşmasına engel olmaktır. Kızılötesi ışınlardan korunmak hayatın devamlılığı için son derece önemlidir. Çünkü eğer kızılötesi ışınlar yeryüzüne doğrudan ulaşma imkânı bulurlarsa sahip oldukları yüksek enerji nedeniyle her şey yanar ve canlılık yok olur.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir