Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

Özür Dilemenin Önemi

“Özür Dilemenin Önemi” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Özür Dilemenin Önemi

Özür dilemek size nasıl hissettiriyor? Genelde bireyler özür dilerken kendilerini kötü hissederler çünkü özür dilemek genelde yanlış bir şey yaptıktan sonra pişmanlığımızı göstermek için söylediğimiz bir sözdür.

Özür dilemenin kelime anlamı bağışlanmayı dilemek ve yanlışları karşı tarafa bildirmektir. Bir başkasına herhangi bir şekilde zarar vermek, onu incitmek, ona kötü hissettirmek veya farkında olmadan yanlış bir harekette bulunmak, özür dilememiz için yeterlidir. Özür dilemek, yıllardır kötü durumlarla bağdaştırıldığı için bazı bireyler özür dilemenin kötü bir şey olduğunu düşünür ve hata yapsalar bile özür dilemekten çekinirler.

Özür dilemeyi gurur ile bağdaştıran, bunun bireyin varlığını küçülten bir durum olarak gören birçok kişi var olmasına rağmen, özür dilemek bireyin varlığını en çok yücelten şeylerden birisidir. Herhangi bir hata yaptığında bu hatanın farkında olmak, bu hata için pişmanlık duymak ve herhangi birini incitmemiş bile olsanız bunun olabileceğini düşünüp özür dilemek; çevrenizdeki insanların gözündeki değerinizi yüceltir.

Özür dilemek, ahlaki açıdan oldukça erdemli ve örnek alınması gereken bir alışkanlıktır. Nazik olmak için yapmanız gereken eylemlerde ilk üçte yer alır. İnsanların duyguları oldukça kolay bir şekilde incinebilir ve kalpleri kırılabilir. Biz bunun farkında olmasak da söylediğimiz basit bir sözcük bile onları üzer. Bu noktada ne kadar dikkatli davransak da istemeden birçok kişiyi kırarız, özür dilemek tam da bu yüzden olan bir eylemdir. Kalbini kırdığımız, yanlış anlaşıldığımız veya istemediğimiz durumların ortaya çıktığı insanlara karşı kendimizi affettirmek için özür dilemeliyiz.

İnsanlardan hatalarımıza karşı bağışlanma dilemek, vicdani olarak bizi rahatlatırken, daha erdemli ve saygı değer bir kişilikle yetişmemize de yardımcı olur.  Özür dilemek, bazı durumlarda bize ve gururumuza zor gelse de, bunu istemesek de iki sözcüğün bize kattığı değerin daima farkında olmalı ve bunu aksatmamalıyız.

Özür Dilemenin Önemi ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!