Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / Parmağımızı Kestiğimizde Akan Kan Nasıl Durur
Ödev Soruları

Parmağımızı Kestiğimizde Akan Kan Nasıl Durur

Sponsorlu Bağlantılar


Parmağımızı Kestiğimizde Akan Kan Nasıl Durur

Düşüp herhangi bir yerimizi kanattığınız zaman derimizden sızan kanı durduran bir sistem olmasaydı küçük bir parmak kesiğinde bile kan kaybından ölmemiz son derece kolay olurdu. Ancak kanı durdurarak bizi ölümden koruyan özel bir sisteme sahibiz. Bu sisteme basitçe “pıhtılaşma” adı veriliyor.

Pıhtılaşma trafikte meydana gelen bir kazaya acil çağrı alarak yetişen bir ambulansın görevini görür. Vücudumuzda herhangi bir yaralanma olduğunda ilk yardım eden trombosit adı verilen ve kanın içinde dağınık şekilde dolaşan kan plakçıklarıdır. Trombositleri durdurarak kaza yerine yönlendiren ise tıpkı trafik polisi gibi görev gören “Van Willebrand” isimli proteinlerdir.

Yaralı bölgeye gelen ilk trombosit özel bir madde salgılayarak kendisine yardımcı olacak ekiplere haber yollar. Diğer ekipler kendilerine yollanan mesajı hemen alır ve olay yerine gelmeye başlarlar. Vücutta yer alan yirmiye yakın enzim bu çağrıyla bir araya gelerek yaranın üzerinde trombin adlı bir protein üretmeye başlarlar, Bu protein yalnızca açık yaranın olduğu yerde üretilir. Bu üretim tam olması gerektiği zamanda başlar, gerektiği kadar devam eder ve durması gerektiği noktada kesilir. Protein üretimi yeterli düzeye geldiğinde fibrinojen adında iplikçikler oluşturulur. Bu iplikçikler kanın üzerinde bir ağ oluştururlar ve trombositler bu ağa takılarak olay yerinde birikirler.       Birikim yoğunlaştığında kanın dışarı akışı durur. Tüm bu mucizevî işlemler sonucunda kan kaybı önlenmiş olur.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir