Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Toprak Kokusunun Kaynağı Nedir

Yakamoz Nasıl Oluşur

Ana Sayfa / Sorularınız / Paslanmaz Çelik Nasıl Paslanmaz
Ödev Soruları

Paslanmaz Çelik Nasıl Paslanmaz

Sponsorlu Bağlantılar


Paslanmaz Çelik Nasıl Paslanmaz

İradesi güçlü olan birinin “çelik gibi iradesi var” diye tarif edilmesinin ya da sert bakan birine “çelik gibi bakışları var” denmesinin nedeni bu metalin dayanıklılık gücünden kaynaklanır. Saf demir, bakırın yumuşaklığına sahiptir. Ancak demirin içine yüzde iki oranında karbon katıldığında çok büyük bir dayanıklılık ve sertliğe sahip olan çelik elde edilir. Demir de çelik de oldukça sağlam maddelerdir. Ancak ikisinin de ortak zaafı paslanmalarıdır.

Paslanmaya oksidasyon adı da verilir. Oksidasyonu, metalin havadaki oksijen ile birleşmesi sonucunda oluşan elektrokimyasal bir reaksiyon olarak tarif edebiliriz. Paslanma metallerin en büyük düşmanlarından biridir. Paslanmaz çelik bulunmadan önce malzemeler boyanarak paslanmanın geciktirilmesi gibi çözümler üretilmeye çalışılıyordu.

Harry Brearley, 1913 yılında tüfek namluları için çeşitli metalleri birleştirerek deney yaparken bazı metallerin paslanmaya karşı daha dayanıklı olduklarını fark etti. Nitekim krom gibi metaller oksijenle çok kolay birleşme özelliğine sahiptir. Bu birleşme sonucu kalınlığı son derece ince, ama çok sağlam olan bir tabaka oluştururlar. Bu tabaka zedelense bile kendisini yenileyebilir. İçeriğinde krom olan çelikte de aynı sonucu doğurur ve böylece çelik artık paslanmaz hale gelir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir