Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Musluktan Akan Su Neden Hep Belirli Bir Yöne Doğru Dönerek Gider

Uçaklar Neden Arkalarında İz Bırakırlar

Ana Sayfa / Sorularınız / Patenciler Pürüzlü Pistlerde Neden Daha Hızlı Kayarlar
Ödev Soruları

Patenciler Pürüzlü Pistlerde Neden Daha Hızlı Kayarlar

Sponsorlu Bağlantılar


Patenciler Pürüzlü Pistlerde Neden Daha Hızlı Kayarlar

Düz zeminler pürüzlü yüzeylere göre her zaman daha kaygan olur. Halı kaplı merdivene oranla düz gün taşlardan oluşan bir merdivenden düşme ihtimalimiz çok daha yüksektir. Çünkü halı zeminde ayağınızla halı arasındaki sürtünme kuvveti daha fazladır. Ancak bu olay buz pateni pistinde tersine döner. Buz patencileri pürüzlü buzun olduğu bir alanda pürüzsüz yüzeyden daha hızlı kayar.

Çünkü bilinenin aksine buzun kayganlığı düzgün bir yüzey olmasıyla bağlantılı değildir. Patenin altındaki keskin ve küçük olan yüzeyin buza yaptığı basınç sonucu eriyen buz çok ince bir su tabakası halini alır. Buz pateni bu ince su tabakası üzerinde hareket eder. Yani burada asıl olay buz pateninin altındaki ince demirin buz üzerine uyguladığı basınçtır.

Ucu neredeyse bıçak inceliğinde olan bu patenlerin buza değen alanı bazen o kadar küçük olur ki, yaptığı basınç buzun yüzeyini aniden eritir. Böylece patenci çok hızlı hareket etme imkânı elde eder. Ancak buzun yüzeyi pürüzlü olduğunda bu hız artar. Çünkü üzeri pütürlü olan buzda patenin keskin ucu buzun yüzeyine tamamen temas etmez, sadece bu çıkıntılara temas eder. Böylece temas yüzeyi küçülür ve dolayısıyla uygulanan basınç artar. Basıncın artmasıyla buz daha kolay erir ve böylece paten oluşan suyun üzerinde rahatça kayar.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir