Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Paylaşma ve yardımlaşmanın aile ve toplum hayatındaki önemi hakkında araştırma yapınız
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Paylaşma ve yardımlaşmanın aile ve toplum hayatındaki önemi hakkında araştırma yapınız

Sponsorlu Bağlantılar


Paylaşma ve yardımlaşmanın aile ve toplum hayatındaki önemi hakkında araştırma yapınız.

Doğru cevap:

Paylaşmak ve yardımlaşmak islam dinin en önemli özelliklerinden birisidir. Dinimiz bir çok ibadette ve durumda toplumsal düzen için paylaşmayı yardımlaşmayı ve dayanışmayı tavsiye etmiştir. Yapılan bir çok ibadette de toplumsal dayanışmayı uygulayan durumlar vardır. Örneğin ramazanda iftarlar verilmesi, fıtır sadakası verilmesidir. Ayrıca oruç tutan insan toplumdaki aç ihtiyaç sahibi insanların halinden anlayacaktır. Zekat ibadeti, kurban ibadeti gibi tüm ibadetlerde bu gibi toplumsal dayanışmaya örnekler vardır. Paylaşma ve yardımlaşma olan toplumlarda sevgi, saygı, mutluluk ve düzen olacaktır. Aile içi ve toplumdaki insanlar arası güzel duygular beslenecektir.

Ekstra bilgi:

Toplum içerisinde yaşayan insanların bir kısmı zengin, bir kısmı da yoksul ve muhtaçtır. Bir kısmı ise kendi ihtiyaçlarını başkalarına muhtaç olmadan karşılayabilecek düzeydedir. Varlıklı insanlar, eko­nomik olarak zor durumda olan insanlara yardım etmelidirler. Yoksul ve muhtaç insanlar, çaresizlik için­de bırakılmamalı, maddi ve manevi açıdan desteklenmelidir. Ancak bu şekilde toplumdaki ekonomik ve sosyal dengesizliğin giderilmesine katkı sağlanmış olur.

Yüce Allah (c.c.) da “İyilik o kimsenin yaptı­ğıdır ki… yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara… sevdiği maldan harcar.”1 buyurarak bizleri bu konuda teşvik etmiştir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) de bir hadisinde, “…Her kim, eli dar olan borçluya kolaylık gösterirse Allah da dünya ve ahirette ona kolaylık gösterir.” 2 buyurmuştur.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir