Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Ay’da Meydana Gelen Gariplikler Neyi İfade Ediyor

Hacer’ül Esved Kendisini Ziyaret Eden İnsanların Kaydını mı Tutuyor

Ana Sayfa / Sorularınız / Phaistos Diski Bronz Çağına Ait Bir Bilgisayar Disketi mi
Ödev Soruları

Phaistos Diski Bronz Çağına Ait Bir Bilgisayar Disketi mi

Sponsorlu Bağlantılar


Phaistos Diski Bronz Çağına Ait Bir Bilgisayar Disketi mi

Dünyanın sırları taşlarda gizleniyor… Yüzyılın başlarında Girit’te bulunan Phaistos diski, hâlâ çözülemeyen en gizemli birkaç kadim yazıdan biridir. Sir Arthur Evans’m Girit’teki Knossos sarayının kazılarına başlamasıyla birlikte, ona göre baük efsane kıta AÜantis’e bir adım daha yaklaşma umudu doğmuştu.

Bugün hâlâ Girit’teki Minos uygarlığının dolaylı olarak bu efsane kıta ile ilişkili olduğu düşünülür. Bu nedenden ötürü Phaistos diskinin Aüantis’le doğrudan bağı olduğunu düşünenlerin sayısı hiç de az değildir. Güney Girit’teki Phaistos’ta bir sarayının kalmüları arşından gün ışığına çıkarılan disk o gün bugündür bilimin üzerinde inada çalışüğı ama henüz bir sonuç alamadığı türden arkeolojik bir objedir.

Diskin üzerindeki simgeler dünya üzerindeki yazı ve sembollerin tümüne yabancıdır. Uzmanlar Phaistos diskini çözmenin tek yolunun ancak bir gün dünyada benzer bir yazı bulmakla mümkün olacağını söylerler.

En son olarak İngilizce ve Fransızca yayınlanan iki kitapta diskin bir hesap cetveli olabileceği, en iyi tanımla Bronz çağma ait bir bilgisayar disketi sayılabileceği görüşü bildirilmiştir. Bilgisayar disketi olduğuna karar veren araştırmacılar, Phaistos diskinde kullanılmış olan teknolojinin hiç de tarihte görmeye alışık olduğumuz cinsten olmadığını vurgularlar. Konu üzerinde çalışan John Chadwick diskin ele geçirilemeyen anlamı için şunları söylemiştir:

“Girit Kralı Minos bizzat birinin rüyasına girip, Phaistos diskinin üzerinde neler yazdığını açıklasa bile, o kişinin bunu inandırıcı kılması zaman alacaktır.” Phaistos diskinin yapılma şekilde en az bir türlü çözülemeyen dili kadar ilgi çekicidir. Disk pişirilmiş kilden yapılmıştır ve her iki yüzüne de ıslak kile pres ya da zımba ile basürılmış simgeler vardır. Bu yüzden matbaanın icadından önce baskının kullanıldığı dünya üzerindeki ilk basılı belge niteliğindedir.

Diskte uygulanan baskı tekniği, ister istemez akıllara Phaistos’un çoğalülması gereken bir belge olduğu fikrini getirir. Kuşkusuz antik çağın bu en gizemli belgesi eğer çoğalüldıysa diğer kopyalarının nerede olduğu sorusunu akıllara getirecektir. Ancak kazı alanında yapılan keşifler ne yazık ki diskin tek bir örnek olduğunun kanıtı gibidir.

Dünya tarihinin insanlık kayıüarıyla örtüşen gizemine her gün bir yenisi ekleniyor. İnsan için anlamı ve değeri büyük olan bu gizemli buluntular merakımızı tahrik etmekle kalmıyor aynı zamanda kendimizi keşfetmemiz için çıktığımız yolda bize rehberlik de ediyor.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir