Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Sevdiğiniz Bir Hayvanı Seçerek Aşağıdaki Alana Onun Hakkında Bir Şiir Yazınız

Aşağıda Anlamları Verilen Kelimeleri Bularak Bulmacada Uygun Yere Yazınız

Ana Sayfa / Sorularınız / Pitikuş Hikayesini Tamamlayınız ve Hikayenize Bir İsim Veriniz
Ödev Soruları

Pitikuş Hikayesini Tamamlayınız ve Hikayenize Bir İsim Veriniz

Sponsorlu Bağlantılar


Pitikuş Hikayesini Tamamlayınız ve Hikayenize Bir İsim Veriniz

Ertesi sabah güneş, doğmak için sabırsızlanıyordu. Dükkânın önündeki asırlık çınar ağacı o sabah her zamankinden keyifliydi. Mahallenin bütün kuşları olağanüstü bir gösteri. İyi izlemek için gelmişçesine çınarın dallarına tünemişlerdi.

iOkula gitmek için evinden çıkan çocuklar ağaçtan yükselen sesleri duyar duymaz o ta* rafa yöneldiler. Ağaca yaklaştıkça gözlerine inanamadılar. Oyuncak tamircisinin vitrini rengârenk, boy boy oyuncak kuşlarla süslüydü. Vitrine yerleştirilmiş bahar dallarının üze­rinde kanaryalar, sakalar, bülbüller, muhabbet kuşları, papağanlar vardı. Ardıç dede yaşamı boyunca gördüğü ya da kitaplardan öğrendiği kuşların hepsine yer vermişti vitrininde.

Çocukların çok iyi tanıdığı ördeklerin, tavukların yanı sıra deve kuşları, keklikler, yalı {çapkınları, pelikanlar da vardı. Mahallenin sakinlerinden olan serçeleri, kumruları. güvercinleri ve kargaları da unutmamıştı. Bir köşede yelkovan kuşları, başka bir köşede göç eden turnalar… Bir grup martının biraz ötesinde kırlangıçlar çamurdan yuva yapıyorlardı. Kara­bataklar mavi tüllerin arasında balık arıyordu. Bir saksağan, gagasındaki alhn yüzüğü sak­lamaya çalışıyordu. Ardıç dede, köpükten yaptığı buzulun üzerine bir penguen ailesi yer­leştirmişti. Büyücek bir kayanın üzerine sert bakışlı bir kartal tünemişti.

Çocuklar hangi birine bakacaklarını şaşırmışlardı. Tukanlar. cennet kuşları, an kuşları cıvıl cıvıl renkleriyle göz kamaştırıyordu. Soyu tükenmiş dodolar bile vardı vitrinde. Görkem­li kuyruklarını açmış tavuk kuşları, yavrularını besleyen bir sığırcık, havanın kararmasını bekleyen bir baykuş. Bir gün önce bomboş duran koca vitrin, şölen yerine dönmüştü.

PİTİKUŞ HİKAYESİNİN DEVAMI…

Ardıç Dedenin Çocuklara Hediyesi

Ardıç Dede o kadar yetenekli bir oyuncak tamircisiydi ki onun yaptığı bu oyuncakları görmek için dünyanın her tarafından bir sürü çocuk dükkanına geliyordu. Ardıç Dede çocukların sevgili tonton dedesi haline gelmişti. Bir gün çok zengin bir adam geldi. Ardıç Dedeye bütün oyuncakları ona satması karşılığında çok büyük bir para teklif etti. Ardıç Dedenin otuz beş yıllık eşi Pamuk Nene kanserdi. Ve ameliyat için çok para lazımdı. Bütün bunlara rağmen Ardıç Dede ben oyuncakları satarsam işte o zaman çocuklar oyuncaksız kalır, bir daha oynayıp mutlulukla zıplayamayacaklar dedi. Ve parayı reddetti. Çocukların sevgisi Pamuk Nineyi zamanla iyileştirdi. Böylece oyuncakçı vitrininde hep yeni oyuncaklar ve o mahallede mutlu çocuklar oldu.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Tek Yorum

  1. çok güzel olmuş ellerinize saygı teşekkürler!! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir