Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
Kitap Özetleri

Ray Bradbury Fahrenheit 451 Kitap Özeti

Ray Bradbury Fahrenheit 451 Kitap Özeti

“Fahrenheit 451” 2018 yılında İthaki Yayınlarından çıkan 208 sayfalık bir kitap. “Fahrenheit 451” kitabı Dünya Edebiyatı’nın usta kalemlerinden olan Ray Bradbury tarafından kaleme alınmış. Kitabın çevirmeni ise Dost Körpe. “Fahrenheit 451 Kitap Özeti” ne baktığımızda ise İtafiyeci olan Guy Montag’ın yaktığı kitaplarla tanışması ve bu farkındalıktan sonra hayatının nasıl değiştiğinin anlatıldığını görüyoruz.

Fahrenheit 451 kitabından küçük bir bölüm

Ben bir şeylerin koku­sunu almayı, bir şeylere bakmayı severim; bazen bütün gece ayakta kalıp yürürüm ve güneşin doğuşunu seyrederim.” Tekrar sessizce yürüdüler ve sonunda kız düşünceli bir edayla konuştu: “Anlarsın ya, senden hiç korkmuyorum.” Montag şaşırdı. “Neden korkasın ki?”

“öyle çok kişi korkuyor ki itfaiyecilerden korkuyorlar yani. Ama sen altı üstü bir insansın…”

Montag kızın gözlerinde kendini, o iki parlak ve ışıltılı su damlasının içinde asılı kalmış karanlık ve küçücük halini gördü; ağız kenarlarındaki kırışıklıklara varana dek tüm ay­rıntılar, her şey oradaydı… sanki kızın gözleri onu yakalayıp bir arada tutabilecek iki mucizevi, menekşe rengi kehribar parçasıydı. Kızın şimdi ona dönük olan yüzü, içinde yumu­şak ve daimi bir ışık olan narin süt kristaliydi. Elektriğin his­terik ışığı değildi bu… neydi peki? Tuhaf bir şekilde rahatlatı­cı, nadide ve hafifçe titreşen mum ışığıydı. Montag çocukken bir keresinde, elektrik kesildiğinde annesi son mumu bulup yakınca, çabucak geçen bir saatliğine yeniden keşif yaşamış­tı; öyle bir aydınlık vardı ki mekân engin boyutlarını yitire­rek onlara rahatça sokulmuştu ve onlar, baş başa ve dönüş­müş olan anneyle oğul elektriğin çok çabuk gelmemesini ummuşlardı…

Sonra Clarisse McClellan konuştu:

“Bir soru sorabilir miyim? Ne kadar zamandır itfaiyecilik yapıyorsun?”

“Yirmi yaşımdan beri… on yıldır.”

“Yaktığın kitapları okuduğun oluyor mu?”

Montag güldü. “Bu kanuna aykırı!”

“Ah. Elbette.”

“İyi bir iş. Pazartesileri Millay, çarşambaları Whitman…

Ray Bradbury’un kaleme aldığı Fahrenheit 451 tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

İlgili Yazılar

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close