Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / Renk Nasıl Oluşur
Ödev Soruları

Renk Nasıl Oluşur

Sponsorlu Bağlantılar


Renk Nasıl Oluşur

Bulutlar beyazdır, kayısı turuncudur, çilek hep kırmızıdır, kirazın da kendisine has çok güzel bir rengi vardır. Kısacası ışık altında bulunan her canlının, her cismin bir rengi vardır. Bütün bu renkler nasıl oluşur?

Renklerin oluşmasındaki en önemli unsur atmosferdir. Çünkü renkler ancak Güneşten yeryüzüne gelen ışığın belirli bir dalga boyuna sahip olmasıyla oluşur. Ayrıca Güneşin zararlı ışınlarının dünyaya ulaşırken gözün rahatlıkla algılayabileceği ve zarar görmeden bakabileceği duruma gelmesi gerekir. Bunun için ışınlar dünyanın etrafını saran atmosfer tabakasından süzülerek bize ulaşırlar.

Bu dev süzgeçten geçen ışınlar yeryüzüne dağılırlar. Bu sırada yeryüzündeki maddelere çarparak yansırlar. Yansıyan bu ışık gözümüzün tabakalarından geçerek retina bölgesinde elektrik sinyaline dönüştürülür. Beyin bu elektrik sinyallerini görüntüyü algılamakla sorumlu olan görüntü merkezine ulaştırır. Görme merkezine gelen elektrik sinyalleri burada bulunan sinir hücreleri tarafından renk olarak algılanır ve biz böylece kırmızıyı, sarıyı ya da pembeyi görmüş oluruz.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir