Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / Rongorongo Tabletleri Dünyanın Geleceği ile İlgili Bir Kehaneti mi Barındırıyor
Ödev Soruları

Rongorongo Tabletleri Dünyanın Geleceği ile İlgili Bir Kehaneti mi Barındırıyor

Sponsorlu Bağlantılar


Rongorongo Tabletleri Dünyanın Geleceği ile İlgili Bir Kehaneti mi Barındırıyor

Şili’ye bağlı, Pasifik okyanusunun orta yerindeki Paskalya adasının en yakın komşusu 2250 kilometre uzaklıktaki Pitcairn adasıdır. Batılılar paskalya gününde adaya çıktıklarından ada Paskalya adası olarak anılır. Ama adanın gerçek adı yerli dilinde söylendiği şekliyle “Rapa Nui”dir.

Bu esrarengiz kara parçası Moai adı verilen gizemli dev heykelleri ve hâlâ okunamamış olan sır dolu “Rongorongo” tabletleri ile arkeologların ve araştırmacıların ilgi odağıdır. Garip görünüşlü başlardan oluşan Paskalya adası heykellerinin 1-20 metre arasında değişen boyları ve 50 tona kadar ulaşan ağırlıkları vardır.

Bu dev heykellerden bazıları Ahu adı verilen blok taş platformların üzerine dikilmişlerdir ki bu blok kayalarda en az üzerlerinde duran baş heykelleri kadar gizemli ve ilgi çekicidirler. Rapa Nui adasının yerlileri bu dev heykeller ve bilinmeyen bir dil ile yazılmış olan Rongorongo tabletlerini son derece kutsal sayarlar.

Gerçi Rongorongolardan şu anda adada bir tane dahi kalmamıştır. Bunun nedeni ise hepsinin dünyanın çeşitli müzelerince satın alınmasıdır. Sır dolu bu tabletlerin adalarından götürülmüş olması Rapa Nui yerlileri tarafından beyaz adamın onlara yaptığı en büyük kötülüklerden biri olarak algılanır. Rongorongo tabletlerinin yerliler için taşıdığı anlamı, Paskalya adasının ilk yerleşimcisi ve kurucusu Hotu Matu bir kehanetle şöyle dile getirmiştir:

“Rongorongolarımız kayboldu! Geleceğin olayları yanımızda getirdiğimiz bu kutsal levhaları ve yeni toprağımızda yapacaklarımızı yok edecek. Başka ırkların insanları kalan birkaç taneyi paha biçilmez değerde nesneler olarak koruyacaklar ve onların maorileri bunların üzerinde çalışacaklar ama okuyamayacaklar. Ko hau motu mo rongorongomuz sonsuza kadar kaybolmuş olacak. Aue! Aue!” Yarım yamalak da olsa deşifre edildiği onaylanan 8-3622 nolu Honolulu tabletinin dışında, Rongorongonun resim yazıları daha uzunca bir zaman şifrecileri uğraştıracağa benzer.

Bugün dünyanın çeşitli müzelerindeki bu ahşap tabletlerden sadece 25 kadarı sağlam kalabilmiştir. Tabletlerin üzerinde yazılı olan kadim bilgilerin, orijinal yazım tarihinden çok sonraları ada yerlilerince ahşaba aktarıldığı sanılmaktadır. Şimdilerde müzelerde sergilenen ahşap tabletler sadece son birkaç yüzyıllık bir geçmişe sahiptir.

Astrolojik olduğu sanılan bilgilerin asıl kaynağı Paskalya adasındaki mağara duvarlarında ve kayaların üzerindedir. Tarihilendirme konusunda hâlâ problemler yaşansa da, bu yazıların çoğunlukla gezegenler ve onların konumları ile ilgili olduğu açıktır. Beyazların adaya ayak basmasıyla birlikte başlayan yerli soykırımı ve kültürlerinin yok edilmesi bize adalıların efsane kurucusu Hotu Matua’nın kehanetini anımsatır.

Paskala adasının ilk yerli şefi Hotu Matua geleceğin dünyasına karşı halkını uyarması gerektiğini gizemli Rongorongolardan öğrenmiş olabilir miydi? Paskalya adasının gerçek sahipleri başlarına gelecek felaketleri nasıl bilebilmişlerdi? Heykellerin yapıldığı taşlar adaya nereden getirilmişti? Zira bu dev heykellerin volkanik taş malzemesinin, Pasifik’in orta yerindeki bu adaya nasıl taşındığı sorusu hâlâ yanıtlanabilmiş değildir. Büyük taş heykeller (Moai) ile gizemli resim yazısı Rongorongo tabletlerinin bağlantısı var mıydı?

Adalılar, bazıları devasa olan toplam 883 heykeli nasıl nakledip dikmişlerdi? Rongorongo tabletleri ada yerlileri ve dünyanın geleceği ile ilgili bir kehaneti mi barındırıyordu? Moailer ve Rongorongo tabletleri kaç yaşındaydılar? Bu adadaki dev insan başları olarak yapılmış taştan heykeller ile Nemrut dağındaki baş heykelleri arasında bir yakınlık kurulabilir mi? Çünkü yan yana dizilmiş gökyüzüne bakan bu gizemli taş heykellerin gözlerindeki anlam, tıpkı Nemrut dağmdakiler gibi, tanrısal ve kutsal olanı onurlandırmakla ilgili gibidir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir