Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

Rusya Eğitim Sistemi

“Rusya Eğitim Sistemi” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Rusya Eğitim Sistemi

Rusya’nın eğitim sistemi yıllardır dünyanın en iyileri arasında yer almakta ve adından sürekli söz ettirmektedir. Rus eğitim sisteminin dünya gelişimine katkıları ise göz ardı edilemeyecek kadar fazladır.

Rusya’nın genelinde eğitim konusunda entelektüel, ahlaki, duygusal ve fiziksel şartları desteklenen bir tutum sergilenmektedir. Okullarda spor salonunun bulunması çoğunlukla ilk kriterlerden birisidir. Fiziksel yapıları gereği oldukça iri yapılara sahip Rusların, eğitimlerinde beden eğitimi de oldukça önemli bir yer kaplamaktadır.

Yüksek öğretim programlarıyla dünyadaki tüm ışıltıyı üzerine çeken Rus Eğitim sisteminde yüksek öğretimler genellikle üçe ayrılmaktadır: Üniversiteler, Akademiler ve Enstitüler.

Üniversiteler

Dünyanın geri kalanında olduğu gibi üniversiteler oldukça geniş bir bilgi yelpazesi sunarak, öğrencilerini birçok açıdan geliştirmeye yönelik çalışmalar gerçekleştirmektedir. Bilim ve teknolojiden sonuna kadar faydalanmaya ant içmiş Rus eğitim sisteminde teknolojik gelişmeler de yakından takip edilir.

Akademiler

Genel anlamıyla sanat, mimari ve bilim gibi daha spesifik fakat geniş yelpazeli bir bilgi birikimi alanında hizmet sunan akademiler, öğrencilerinin birçoğunu yurtdışından almaktadır. Özellikle bu alanda bir çalışma yürütmek için uğraşmayan Ruslar, yine birçok yönden kendilerini etkileyecek olan gelişmeler adına uğraşırlar.

Enstitüler

Üniversite ve Akademilerin aksine daha profesyonel ve bireyler eğitim sunan enstitüler, genellikle özelleştirilmiş kurumlardır. Öğrencilerin hangi şartlar koşuluyla alınacağı ise tamamen enstitülerin inisiyatifine kalmış durumdadır. Genellikle kendilerine has bir eğitim veren Enstitüler yurtdışından öğrenci alımlarına en açık konumdadırlar.

Rusya’nın yükseköğretiminin övüldüğü kadar %99.73’lük bir orana sahip okuma yazma seviyesi de oldukça övülen bir konumdadır. Devlete bağlı eğitimin tamamen ücretsiz olması ve belli denetlemeler çerçevesi içerisinde evde eğitim de yasal olması bu oranın yükselmesinde büyük bir rol oynamaktadır.

Birçok alanda eğitimin önünü açmak için uğraşan Rusya’nın bu davranışını destekliyor ve devamını diliyoruz.

Rusya Eğitim Sistemi ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!