Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Rüya Yorumları / Rüyalar ve Animus
Rüya Tabirleri

Rüyalar ve Animus

Sponsorlu Bağlantılar


Rüyalar ve Animus

Kişiliğin bu yönü kadının içindeki eril yandır. Bir kadın bu yanını doğru şekilde bütünleştirdiği zaman, öz farkındalığıyla birlikte, mantıklı ölçüp biçen yanını da geliştirebilecektir, içsel eril yan, kadının erken yaşta erkeklerle iletişimi tarafından şekillenir. Eğer etrafındaki erkekler kendilerini anlama konusunda gelişmemişlerse, kadının Animus’u bu anlayış yoksunluğunu yansıtacaktır. Animus her kadın için tamamen farklı olsa da, ancak kadın, neredeyse tamamen ayrı bir kişilik şeklinde olan bu yanını geliştirmeye hazır olduğunda, onu kişiliğinin derin katmanlarına gidebilecek bir rehber olarak kullanabilir.

Animus çoğunlukla kadının kişiliğindeki eril yanları geliştirmesi gerektiğini vurgulamak için rüyalarda ortaya çıkar. Kadının kafası sık sık karışabilir çünkü muhakemesi, sorgulamayıp kendi kendine bulduğu geleneksel varsayımlarla bozulmuştur. Bunlar kuşaktan kuşağa aktarılmış doğrulardır ve kadın kendi içindeki fikirlere bakmaya hazırlanmamıştır. Ancak kendi muhakeme kabiliyetini geliştirebildiği zaman içindeki eril enerjiyi, erkeklerle yarışma ihtiyacını abartmadan ve yine aynı şekilde kadınlara zarar verici olmadan kullanabilir. Eğer Animus’un olumsuz tarafı onun düşünmesini ve plan yapmasını kontrol ederse, inatçı, çıkarcı, hayattaki herkesin, özellikle de erkeklerin başarısını ona borçlu olduğunu düşünen biri olur. Animus rüyalarda farklı farklı şekillerde su yüzüne çıkar. Hangi yan ortaya çıktıysa kadının o yanını geliştirmesi gerekir, böylelikle peşin hükümlü olmadan yargılayabilir, katı ve sert olmadan bir strateji oluşturabilir ve içsel gerçekliğini sürdürürken sadece içgüdüsel değil bilinçli de davranabilir.
Animus da Anima gibi kadının erkeklere davranışına yansır. Kendi eril yanını yansıttığının farkına varamazsa sürekli erkekler tarafından hüsrana ve hayal kırıklığına uğratılacaktır. Çözmesi gereken şeyin, beraber olduğu insanla değil, kendisiyle ilgili olduğunu anlayana kadar ilişkileri her seferinde aynı sebeple biter. Hem kendisi hem de ilişkileri ancak olgunlaşmamış yanlarının sorumluluğunu aldığında ilerleyebilir ve gelişebilir.

Rüyalar her birimizi eşsiz yapan özgün özelliklerimize ulaşmamıza izin verir. Anima veya Animus’a ulaştığımızda uyanıkken de onları kontrol etme imkânımız olur ve açığa çıkan enerjiden yararlanabiliriz. Eril ve dişi özellikler arasında bir çelişki olabilir ama bir denge kurulduğu zaman karakterin bütününe doğru bir tamamlanma olabilir. Bu da bizi daha büyük bir farkındalığa ve daha rahat bir hayata götürür.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir