Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Rüyalar ve Animus

Rüyalarda Bilinçaltı Zihin

Ana Sayfa / Rüya Yorumları / Rüyalar ve Benlik
Rüya Tabirleri

Rüyalar ve Benlik

Sponsorlu Bağlantılar


Rüyalar ve Benlik

Benlik Benlik, potansiyelin Arketipidir. Her zaman oradadır ama kişilik için gerekli olan gelişmenin arkasında saklanmıştır. Gölge ve Animus/Anima neredeyse tamamen bilerek ihmal edilirken, Benlik, bütünleşmiş Benlik’in sırrını saklar. Gerçek potansiyel bizi gelecekten çağırdığı için, rüya formundaki ilk deneyim, belki de bizi ilerlememiz için cesaretlendiren bir figürdür. Daha sonra, burada ve şimdi, sürdürülebilir bir gelecek kurmak için çalışabileceğimiz bir bütünlüğün sembolü olabilir.

insan, yaşadığı dünyayı anlamaya dair daha ileri bir noktaya vardıkça, artık orası tamamen, eğer cesaret edebilirse erişebileceği ve kullanabileceği malzemelerden oluşan bir alana dönüşür. Bu herkeste olan ama bilinmeyen, bilenemeyen yüksek ruhsal niteliktir. Kendi kişisel deneyimi benzersizdir ama bilgi tamamen evrenseldir. Anlamamız ve güvenmemiz gereken içsel rehberimizdir. Bu bilgiye erişmeyi öğrendiğimizde, bir kere daha, bütün ihtişamıyla daha büyük bir bütünün parçası olduğumuzu öğreniriz.

Bu yönle ilk buluşmamızda onu daha çok kutsal bir figür veya İsa, Buda, Krişna gibi kutsal bir kişinin bir özelliği olarak algılarız. Bu bilgiye daha fazla aşina oldukça, ona belli bir şekil veya kişisel özellik havası vermemiz gerekmediğini, ondan direkt olarak kendi varlığımıza dair bir farkındalık edinebileceğimizi anlarız. Belli bir zaman ve mekân boyunca ama aynı zamanda her şeye dahil olarak varlığımızı sürdürürüz. Genellikle bu tamamen bilincinde olmadığımız ama çoktan sahip olduğumuz bir bilgi olarak algılanır. Sadece diğer insanlarla değil her şeyle karşılıklı etkileşim halindeyizdir. Yaşamımızın her alanında süren bu etkileşim olmadan var olamayız. Tek bir büyük bütünün parçaları olduğumuzu anlamamız
23
gerekiyor. O, geçmişte de olduğu gibi, varlığımızın ihtişamı ile biriciklik arasında iki yönlü bir trafik gibidir.
Bu arketipe dair görüntüler -bir guru, bir aziz, kutsal bir hayvan, Haç, Mandala veya başka bir geometrik şekil gibi- rüyamızda görüldüğü zaman, “bütün olma” süreciyle yüzleşmeye hazırız demektir. Artık egosantrik bir farkındalıktan, daha büyük bir gerçekliğin geniş kapsamlı idrakine geçebiliriz demektir. Bu gerçeklik kişisel deneyimimizin öyle büyük bir parçasını oluşturur ki karıştırma tehlikesiyle karşı karşıya kalırız, insan ırkına dahiliz ve bu dünyada yaşamak zorundayız. Ama aynı zamanda ruhani dünyaya da aitiz, bu dünyaya dair de sorumluluklarımız var. Bu ikisi arasında bir denge kurup tam bir etkileşim sağlayarak bütün olmayı umabiliriz, ikisinin birbirine temas etmesine ve her ikisinin de beklenti ve getirilerine dikkat etmeye hazır olursak başarılı bir hayat sürebiliriz.

Bu parçayla ilgili olumsuz ve zarar verici görüntüler belirdiği zaman, Ben’in gücünü ihmal ediyoruz demektir. Genelde bu noktada, ilerlemek ve daha iyisi için değiştirmek üzere bir karar veririz. Eğer bu kararı biz vermezsek, değişim bize zorla dayatılır.

Büyük Anne/Toprak Ana

Bu arketip, bir kadında olduğu varsayılan, dişiliğin hem olumlu hem de olumsuz bütün yanlarının somutlaşmış hali ve kişiliğin bütün alanlarından faydalanabilme yeteneğidir. Bu mükemmelliği ararken kadın, varlığının her bir işlevini kullanmalı ve ortaya çıkarmalıdır. Hislerini, coşkularını, düşüncelerini ve sezgilerini silah değil araç olarak kullanmalıdır. Bu arketip, kadının yalnızca annelik yanı değil, içte çok daha ruhani bir Benlik duygusudur. Bütün hayat ve ona dair süreçlerin içgüdüsel farkındalığı onun toprağıdır ve pek çok farklı yolla işlenebilir.

Kadının Benlik’i

Her kadın dişi enerjinin somut halidir. Hayatın manevi yanına odaklanması sezgileri ve duygularıyla olur. Yetenekleri varlığını duyum, his, zekâ ve sezgi yoluyla gösterir. Yaşam, ölüm ve yeniden doğuşa dair süreçleri bilir ve anlar, imgeleri bolluk ve anaçlık şeklinde olabileceği gibi erotik ve dünyevi de olabilir.

Aradığı şey doğurganlık olduğu halde, yok etme yeteneği olduğunu da bilir. Kusurlu bulduğu bir şeyi sürdürmeyi manalı bulmadığı için insafsızca yıkıcı olabilir. Her kadının içinde, her işlevi, mümkün olduğunca bütün yönleriyle ve eksiksiz bir biçimde ifade etme çabası vardır ve bir erkek aracılığıyla denge arayarak kendinde gördüğü eksiklikleri tamamlama isteği olacaktır. Dolayısıyla anaç kadının buna ihtiyacı olan bir erkeği araması şirret bir kadın ile kılıbık kocası gibi algılanır, ilginç olan ise, taraflardan biri kişiliğinin diğer yanlarını da geliştirebileceğini fark edene kadar bu ilişkiler bir süre devam eder.

Yaşlı Bilge Adam

Erkeğin bütün Benlik’i için her bakımdan en önemli arketiptir. Kadın için Büyük Anne nasılsa Yaşlı Bir Bilge Adam da erkekliğe atfedilen bütün özelliklerin doğru bir şekilde anlaşıldığı, bütünleştiği, bir araya geldiği bir figürdür. Kişi doğru olan tek rehberliğin kendi içinden geldiğini fark ettiğinde genellikle rüyalarda Yaşlı Bir Bilge Adam zuhur eder. Sanki görünmesine rüya görenin çaresizliği sebep olmuştur, ilham ve feraset kaynağı olmak, nasihat vermek ve gerekli kararların alınmasına yardımcı olmak üzere bilinçaltının derin kuytularından bir koruyucu, bir dost olarak çıkagelir. Yaşlı Bilge Adam’ın bünyesinde duyum, his, düşünce ve sezgi özellikleri birleşmiştir.

Erkeğin Benlik’i

Erkeğin Benlik’i kendini daha çok akıl, mantık ve bilinçli ruh yoluyla ifade eder. Modern dünya ve teknoloji toplumu, erkekleri sezginin işlevini tamamen inkâr edecek ayrım ve yargılamalar yapan bir noktaya zorlayabilir, ilkel kavimlerin toprakla daha büyük bir bağı vardı ve dolayısıyla akla daha az ihtiyaç duyuyorlardı ama bir yandan da sarkacın tamamen diğer yöne doğru gitmesine yönelik de bir eğilim vardı. Her birey düşünce (veya akıl), duyum, his ve sezgi fonksiyonlarını geliştirerek olgunluğa adım atar. Bugün, bu çağda, erkek, anneden ayrılma sürecini bireyselleşme ve büyüme olarak anladıkça, ayrılması ve bilinçaltı benliğiyle bağ kurması gerektiğini de kavrayabilecektir. Kişiliğinin maço yanlarını diğer her şey pahasına geliştirerek açıklarını kapatma yoluna gitmediği takdirde, zamanla dünyanın geri kalanıyla kendi koşullarına göre iletişim kuracağı bir noktaya varacaktır. Bir insan olarak işlevlerini düzgünce ifa etmesini sağlayacak bir bütünleşme elde edecektir. Eğer kendini akıl düzeyine çok fazla kaptırırsa, rüyaları ona tehlikede olduğunu gösterecektir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir