Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
Rüya Yorumları

Rüyaların İçyüzünü Anlamak

Rüyaların İçyüzünü Anlamak

Rüyanın hemen ardından bir içgörü ve berraklaşma gelir ki bazen bu, rüyayı doğru yorumlamanız için yeterli olabilir. (Bazıları senaryonuza daha geleneksel anlamlar getirirken, bazıları psikolojik bazıları ise ezoterik olabilir.) Bir kere rüyalarınızı yorumlamaya başladığınızda bu üçünün büyük ihtimalle birbirine karıştığını da göreceksiniz. Elbette bir rüyanın eşit oranda geçerli olan bir sürü yorumu olabilir. Rüya sözlüğünün birçok yüzü vardır ve kişilik çok komplike bir yapı olduğu için eşzamanlı birkaç açıklamanın hepsi geçerli olabilir.

Rüyaların içyüzünü anlamak için en etkili yollardan birisi de, özellikle de rüyanın yorumlanması çok zorsa, rüyalarımızı keşfetmemize yardımcı olabilecek arkadaş ya da arkadaşlarla çalışmaktır. Rüyanın bütün yüzlerini keşfetmek için zaman ayırmak bize muazzam bir kaynak kazandıracaktır. Rüyacıya yardım edenler onu dikkatlice dinlemeli, rüyadaki görüntüleri ve duyguları anlayabilmek için sorular sormalıdır. Bu noktada, dinleyenlerin yapması gereken, net bir görüntü oluşmasını sağlamak ama rüyanın içine girmemektir. Genellikle bu şekilde rüya üstüne konuşmak, rüyacının ilk başta bilinç seviyesine gelmeyen farklı yönleri de hatırlamasını sağlar.

Bir karakter ya da görüntü farklı bir ışıkta görünür ve bu rüyanın yorumunun daha zenginleşmesini sağlar. Ayrıca, rüyadaki karakterlerin birbirleriyle ilişkisinin daha açık olması yeni içgörüler de kazandırır. Yardım eden kişilerin, durumu yönlendiren değil, daha net olarak görünmesini sağlayan sorular sorması önemlidir.
ilk olarak, rüya, yine rüyacının kişisel bakış açısından araştırılmalı ve öznel olarak tasvir edilmelidir. Örneğin, “ben şöyleydim”, “ben oradaydım”, “ben gördüm” gibi. Sonra görüntüleri daha nesnel ele alabiliriz. Örneğin, “büyük bir evin odalarından biri” veya “ağaç çok acayipti” gibi. Bu süreç çok önemlidir çünkü rüyacının algısını değiştirir ve onu daha çok gözlemci noktasına getirir.

Bir sonraki adım, rüyacının rüyadaki karakterlerden ya da görüntülerden birisini seçmesi, ona “dönüşmesi” ve rüyayı belli bir bakış açısından deneyimlemesidir. Rüyanın her bölümü benliğimizin farklı yönleri olduğu için (arabalar, ağaçlar, evler gibi, hatta nesnelerin bile), senaryoyu farklı açılardan deneyimlemek kendimize dair başka başka içgörüler kazandıracaktır. Bu işlem, rüyacının anladığına ikna olmasına kadar, rüyadaki her görüntüyle sürebilir. Bu uygulamayla rüyacı kendi sembollerini yorumlamakta yetkinleşir. Görüntüleri sınıflandırmak ve rüyanın bağlamını daha anlamlı kılmak kayda değer ölçüde hızlanacaktır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

İlgili Yazılar

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close