Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / “Sabır acıdır, meyvesi tatlıdır.” sözü ile ne anlatılmak istenmiştir?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

“Sabır acıdır, meyvesi tatlıdır.” sözü ile ne anlatılmak istenmiştir?

Sponsorlu Bağlantılar


“Sabır acıdır, meyvesi tatlıdır.” sözü ile ne anlatılmak istenmiştir?

Doğru cevap:

Sabır bir insanda o insanın hayatında hangi zorluklar olursa olsun çözüm için gerekli gücün ve aklın da o insanda olduğunu söyleyebiliriz. Sabır bazen insanın çatlayacak duruma gelmesine bile neden olabilirken bu süreci iyi atlatan yani zorluklardan, yaşanılan acılardan daha güçlü çıkmayı başarabilen insan o zaman dünyanın en tatlı meyvesini yer gibi sorunların da üstesinden gelecektir. Bu atasözü de bunu anlatmaktadır.

Ekstra bilgi:

Sabır, İslam dininin üzerinde önemle durduğukonulardan biridir. Kur’an-ı Kerim de insanlara sabırlı olmalarını öğütlemiştir. Hz. Muhammed (s.a.v.) de sabırlı bir insandı. Çocukluğundan itibaren pek çok zorluk ve sıkıntılarla karşılaşmıştı. Doğmadan önce babasını, altı yaşında iken annesini, sekiz yaşın da çok sevdiği dedesini kaybetmişti. Kendisi hayattayken altı çocuğu ölmüştü. O, bütün bu durumlarda üzülmekle birlikte daima sabırlı olmuştur. Hz. Muhammed (s.a.v.) peygamberlik görevini yerine getirir­ken de pek çok güçlükle karşılaşmıştır. Allah’ın (c.c.) gönderdiği mesajları insanlara iletirken yılmamış ve sabırlı davranmıştır. Karşılaştığı eziyet, hakaret, iftira, zulüm ve baskılara rağmen yılmamış, sonuçta başarıya ulaşmıştır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir