Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Sabır ve cesaretin başarılı olmadaki rolü nedir?

Sponsorlu Bağlantılar


Sabır ve cesaretin başarılı olmadaki rolü nedir? Açıklayınız.

Doğru cevap:

Hayattaki her şeyde sonuca ulaşmak için sabır gereklidir. Emek olmadan yemek olmaz sözü bir şeyleri yapmak için emek vermemiz gerektiğini bize anlatır. Emek vermekte sabırlı olarak yaptığımız işleri hakkıyla yaparak sonuca ulaşır. Yani sabırlı bir şekilde yaptığımız şeylerin sonucunda başarılı oluruz.

Ekstra bilgi:

Hz. Muhammed (s.a.v.), kendisine Kur’an’ın, “Boş kaldınmı hemen (başka) işe koyul ve yalnız Rabb’ine yönel.”27 emrini prensip edinmiştir. Boş geçen zamanı savurganlık olarak görmüş, herkese zamanı iyi değerlendirmelerini öğütlemiştir. O, bu konuyla ilgili bir hadisinde şöyle buyurmuştur. “İki nimet vardır ki insanların çoğu bunda aldanmıştır. Biri boş vakit, diğeri de sağlıktır.”28

Öyleyse biz de Hz. Muhammed’i (s.a.v.) kendimize örnek alarak çok çalışmalı ve zamanımızı verim­li bir şekilde değerlendirmeliyiz. Derslerimize planlı çalışıp ödevlerimizi tam ve zamanında yapmalıyız. Vaktimizi boşa harcamamalıyız. Zamanında yatıp zamanında kalkmalıyız. Böyle davrandığımızda başa­rılı olacağımızı bilmeliyiz.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir