Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / Sabun Kiri Nasıl Giderir
Ödev Soruları

Sabun Kiri Nasıl Giderir

Sponsorlu Bağlantılar


Sabun Kiri Nasıl Giderir

Sabun olmasaydı ne yapardık! Yemek yedikten sonra ağzımıza ve ellerimize bulaşan yağı nasıl çıkarırdık? Kiri nasıl giderirdik?

Sabunun tarihi aslında bundan yaklaşık 2000 yıl öncesine uzanıyor. Romalılar kireci sıcak ağaç külleri ile karışıp, oluşan gri çamuru sıcak su dolu bir kazana atıp keçi yağı ile saatlerce kaynatıp, ortaya çıkan kahverengi tabakayı soğutarak ilk sabunu elde etmişlerdir. Bugün kullanılan maddeler biraz farklı olsa da sabunun temel yapısı işte bu karışımdır.

Sabunun kiri gidermesi ise sabun moleküllerinin bir ucunun yağı, diğer ucunun suyu çekmesinden kaynaklanır. Bilindiği gibi su ve yağ tabakaları birbirlerine karışmazlar. Bu nedenle elimizi sadece su ile yıkadığımızda derimizin üzerindeki yağ tabakası suyun cildimize temasını engeller. İşte burada sabun devreye girer ve suyla cildimiz arasında aracılık yapar. Elimizi ovuşturduğumuzda yağ ve kirlerin içindeki bakteriler parçalanır. Sabun molekülleri de bu yağlı kirleri sarar ve suyla birleştirerek çözünemez hale getirirler. Akan suyla çözünemez hale gelen bu maddeler elimizden akıp giderler. Böylece sabun elimizi temizlemiş olur.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir