Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Mehmet Şanver 15 Temmuz Kartal Yuvasının İstilası Kitap Özeti

Tuba Ezici Otuzundan Sonra Kitap Özeti

Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Şaziye Karlıklı Benli Belkız Efsane Aşkların Kadını Kitap Özeti

Şaziye Karlıklı Benli Belkız Efsane Aşkların Kadını Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


Şaziye Karlıklı Benli Belkız Efsane Aşkların Kadını Kitap Özeti

“Benli Belkıs-Efsane Aşkların Kadını” 2018 yılında Doğan Kitaptan çıkan 276 sayfalık bir kitap. “Benli Belkıs-Efsane Aşkların Kadını” kitabı Türk Edebiyatı’nın usta ve popüler kalemlerinden olan Şaziye Karlıklı tarafından kaleme alınmış. “Benli Belkıs-Efsane Aşkların Kadını Kitap Özeti”ne baktığımızda ise Gazeteci Şaziye Karlıklı’nın kaleminden, devrinin güzellik efsanesi Belkıs Kemali Söylemezoğlu’nun, namıdiğer Benli Belkıs’ın belgelere dayanan ve bir roman kadar sürükleyici yaşamöyküsünün anlatıldığını görüyoruz.

Benli Belkıs-Efsane Aşkların Kadını kitabından küçük bir bölüm

Maalesef olmuştu. Belkıs ağlamaya başladı. Horthy’nin bir baş işaretiyle kanepeye yatırıldı. “Kız kardeşim hep orada vakit geçi­rir n’olur ona bir şey olmamış olsun” diye yakarıyordu.

Kim öldü, kim kaldı bilinmiyordu. O gece Belkıs gözyaşla­rı içinde Zecini’nin evinde sabahı zor etti. İstanbul’daki evlerin­de telefon vardı ama savaş koşullarında santraldan bağlatmak imkânsız gibiydi, en azından birkaç gün beklenirdi.

Tek çare yine Sefir’e başvurmaktı. Sabah erkenden elçiliğe doğru giderken, çocukluğunda ezberletilen dualar Belkıs’m hafı­zasından teker teker dudaklarına indi.

Kız kardeşiyle haftanın birkaç gününü orada dostlarıyla birlik­te geçirmeyi âdet edinmişlerdi. Hem onunla hem de dostlarıyla o otelde o kadar çok hatırası vardı ki…

Sefaret görevlileri sorularım yanıtlamaya yanaşmadı. Bu du­rum şüphelerini iyice artırdı. İçinden “benden saklıyorlar” diye geçirerek yüksek sesle ağlamaya başlayınca, imdadına Sefir ye­tişti.

Ruşen Bey, Belkıs’m kız kardeşi Perizat için endişelendiğini anlayınca onu teskin etti.

“Yedi kişi ölmüş ama içlerinde sizin yakınlarınız yok, rahat olun” dedi.

Belkıs ancak birkaç gün sonra olayın ayrıntılarını öğrenebile­cekti.

1941 yılının Şubat ayında, Almanlar Bulgaristan içlerinde iler­lerken, Bulgaristan da safını Mihver Devletlerinden yana seçi­yordu. İngiliz büyükelçisi Rendall kaçınılmaz olarak Sofya’daki elçiliği kapatmak zorunda kaldı. Elçi ve maiyeti İstanbul’a sığına­caklar, oradan da Mısır üzerinden İngiltere’ye döneceklerdi. Plan buydu.

1 Mart 1941 Çarşamba günü akşamı Sirkeci’ye gelen trenden inen 60 kişilik İngiliz heyeti Tepebaşı’ndaki otele vardılar. Büyü­kelçi ve maiyeti odalarına çıkmış, otel personeli ise giriş kapısına…

Şaziye Karlıklı’ nın kaleme aldığı Benli Belkıs-Efsane Aşkların Kadını tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

0
like
0
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir