Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Selim İleri Sona Ermek Kitap Özeti

Selim İleri Sona Ermek Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


Selim İleri Sona Ermek Kitap Özeti

Sona Ermek” 2017 yılında Everest Yayınlarından çıkan 264 sayfalık bir kitap. “Sona Ermek” Türk edebiyatının önemli yazarlarından olan Selim İleri tarafından kaleme alınmış. “Sona Ermek Kitap Özeti“ne baktığımızda ise Selim İleri bu kitabında 50 yılın tecrübesini yansıtmış ve ortaya harika bir kitap çıkmış.

Selim İleri Sona Ermek romanından küçük bir bölüm

…Kitabınızdaki -hoyrat yatılı okul hayatında kurtarıcıy­dı- seçme parçaya ikide birde geri dönüyordun.

Bir başkasında, Fahim Bey’in giysileri. Fahim Bey ve Biz i sonra okudun; Fahim Bey’in, çocukluğundaki anlatıcısıyla babasının Degüstasyon’da buluşmalarına çok sevindim. Demek şurada bir masada oturmuşlar. İşte kar­şıdaki lokanta. Yüz yirmi, yüz on yıl önce oradaymışlar. Degütasyon diyor muydu Abdülhak Şinasi? Sona eriyor sevinç.

Sona eriyor. Yanıtlayamıyordun sarı çiçeklerin hangi çiçek olduğunu; öyle öyle yerleşmiş olmalı belleğine. Şimdi de yamdayamıyorsun. Hiçbir zaman yamdayamayacaksm. Hiçbir zaman öğrenemeyeceksin. Napoli’de kehribar rengi üzüm, siyah incir, pembe şeftali. Kimse Hâşim’e sormamış. O da san çiçekleri adlandırmadan ölmüş.

Dünya kavrulurken, karanlığın, kaygının ortasında san çiçeklere sıvışıyorsun.

“Şairlerin en garibi öldü” dizesini -son dize- hasta­lığı sırasında sayıklayıp sayıklamadığını kendi kendine soruyorsun. Tanpınar odada oturuyor, hasta daha demin iyiceyken komaya giriyor. Huzur romancısı kime haber vereceğini bilemiyor. Hasta sayıklıyor.

Tanpınar işitmiş. Tanpınar’ın yalan söyleyip söyle­mediğini saptamak imkânsız. Bazan bir ölüyü, hatırasını sevdiğimiz bir kişiyi göze hoş göstermek, süslemek püslemek, daha çok sevdirmek, daha çok benimsetmek için yalan söyleriz. Bir dize uydururuz, bir söz, davranış, jest…

Selim İleri’nin yazmış olduğu Sona Ermek tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.  

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir