Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Şermin Çarkacı Dedemin Bakkalı Çırak Kitap Özeti

Şermin Çarkacı Dedemin Bakkalı Çırak Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


Şermin Çarkacı Dedemin Bakkalı Çırak Kitap Özeti

Dedemin Bakkalı Çırak” 2017 yılında Taze Kitap yayınevinden çıkan 160 sayfalık bir kitap. “Dedemin Bakkalı Çırak” kitabı Türk Edebiyatının popüler yazarlarından olan Şermin Çarkacı tarafından kaleme alınmış. “Dedemin Bakkalı Çırak Kitap Özeti“ne baktığımızda ise Şermin Çarkacı’nın daha önce kaleme aldığı Dedemin Bakkalı kitabının bir devamı niteliğinde olduğunu görüyoruz. Dedemin Bakkalı-Çırak kitabında hayal kurma, yaratıcı fikirler bulma, yazma ve üretmeyle ilgili öyküler bulunuyor.

Şermin Çarkacı Dedemin Bakkalı Çırak kitabından küçük bir bölüm

“Ya ben ne bileyim peynirlerin Bedriye’ye ait olduğunu. Bakkal Deden, bakkalın önün­de çöp olunca sana kızıyor, neden toplama­dın diye söyleniyor. Çöp sandım ben onları. Sana yardım edecektim. Sonra baktım, çöp değil. Halis, muhlis köy peyniri». Bu sefer de bekçiliğimin mükâfatı diye düşündüm. Bir çeşit ikramiye galiba, dedim. Bir ay boyun­ca her gün kurabiye veriyorlar, ayda bir kere de peynir veriyorlar, ne güzel dedim. Ondan yedim. Bilsem yer miydim?” dedi.

Bu açıdan bakınca Saddam’a aşırı hak verdim.
Şimdi sıra sende.

***********

;Bizim bakkalın önündeki ağacı da Balta İsmail buduyor. Ağacın üstünde sincap gibi daldan dala atlayıp güzelim dalları kesip atıyor. Çünkü eğer ağacı budarsak ağacın ömrü uzarmış, verimi artarmış. Balta İsmail öyle dedi.

Gölge yapan bir ağaç o, meyvesi yok. Dallarını ke­sersen gölgesi azalır, nasıl verimi artsın? Bunu sordum atna bana ters ters baktı. Elinde baltası ol­duğu için çok üstüne gitmedim.

0 gittikten sonra aklıma yeni bir fikir geldi.

Hazır budanmış ağacımız var, nasıl olsa gölge de yapmıyor artık, ona bir görev vereyim diye düşündüm. Ağaç da olsa
boş durmaması lazım. Bakkalın önündeki budanmış ağacı, şahane bir dilek ağacına çevirdim.

Bakkalda bir sürü kurdela vardı, onları küçük kü­çük kestim. Uzun Murat nasıl olsa bakkala gelirdi. Onu bekledim. Ve on dakika sonra geldi. Ne zaman…

Şermin Çarkacı Dedemin Bakkalı Çırak kitabı tavsiye ettiğimiz kitaplardandır. 

0
like
2
love
0
haha
0
wow
2
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir