Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
Kitap Özetleri

Seyyah Kitap Özeti John Katzenbach

Edebiyat severler John Katzenbach‘ın yazmış olduğu Seyyah kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

John Katzenbach Seyyah Kitap Özeti

Seyyah” 2019 yılında Koridor Yayıncılıktan çıkan 533 sayfalık bir kitap. “Seyyah” kitabı Dünya Edebiyatı’nın usta ve popüler yazarlarından olan John Katzenbach tarafından kaleme alınmış. “Seyyah Özeti”ne baktığımızda ise Dedektif Barren ve diğer tarafta katile gölgesi kadar yakın psikiyatrist Martin Jeffers; her ikisinin de iz sürmek için geçerli sebepleri vardır, ancak hesaplanmamış en küçük bir adım onları geri dönüşü olmayan bir yola sürükleyeceliğinin anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

… mezarlıkta yapılacak bir davranış değildi. Ağaçların yaprak­larını titreştirip, sıcaklığı biraz olsun dağıtan rüzgarı hissedince gülümsedi. Ama bu mutluluğun değil, hüznün neden olduğu gü­lümseyişti. Ardından yüksek sesle; “Ah, John,” dedi. “Neredeyse kırkımdayım. Sen öleli on sekiz sene oldu. Ama seni hâlâ deliler gibi özlüyorum. Gidişine dayanabilmemin tek sebebi Susan’dı. Sen ölmüştün. O da o günlerde dünyaya gelmişti. Küçücüktü. Savunmasızdı, hastaydı. Tanrım! Kalınbağırsağında ve solunum yollarında sıkıntıları vardı. Çok zor durumdaydı. Tahmin eder­sin ki Annie de zor durumdaydı. Üstelik kocası daha yeni iş kur­muştu, sürekli çalışması gerekiyordu. Ben de kendimi olayların içinde buldum. Annie hiç olmazsa birkaç saat uyuyabilsin diye bütün gece başında bekledim. Onu salladım. Yürüttüm. Bir ileri bir geri. Bebeğin ağrılarının, sancılarının emaresi olan o küçü­cük gözlerinden süzülen gözyaşları aynı acılan benim de hisset­meme neden oldu. Sanki onunla ikimiz birlikte ağlıyor, birlikte neşeleniyorduk. Biliyor musun, eğer o olmasaydı, asla üstesin­den gelemezdim. Seni pislik! Kendini öldürtmeye hakkın yoktu! Durdu.

John’un odasındaki o küçücük yatakta sarmaş dolaş yattıkla- n, onun öğrenci tecilini yaptırtmayıp askere gideceğini söyledi­ği o geceyi hatırladı. Hiç doğru gelmiyor, demişti. Bütün köylü çocuklan, varoş gençleri birer birer katledilirken avukatların çocuklan güven içinde üniversiteye gidiyorlardı. Bu son derece adaletsiz, insafsız bir sistemdi. Kesinlikle aşağılık bir tutumdu ve o da bu aşağılık tutumun bir parçası olamazdı. Askere alınırsa seve seve gidecekti. Eğer fiziksel testleri geçerse ne gerekiyorsa yapacaktı. Üzülme sakın, demişti. Ordu beni istemez. Ben baş belasının tekiyim. Anarşistim bir defa. Sorun çıkartır dururum. Benden iyi bir asker olmaz. Bana derhal göreve deseler, ben ne­reye, neden, nasıl, neden oraya değil de buraya, gibi sorular so­rar, hadi oylama yapalım şeklinde önerilerde bulunurum. Birlik­te, John Barren’in grubun ortasında düşmana saldırıya geçmenin yararlarıyla zararlarını tartıştığı anı gözlerinin önüne getirip kahkahayı basmışlardı. Ama onun bu kahkahalarının arkasında büyük bir korku da gizliydi…

John Katzenbach’ ın kaleme aldığı Seyyah tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

İlgili Yazılar

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close