Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

Sigara İçmek Gerçekten Stresi Azaltıyor mu

“Sigara İçmek Gerçekten Stresi Azaltıyor mu” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Sigara İçmek Gerçekten Stresi Azaltıyor mu

Sigara içmek gerçekten stresi azaltıyor mu? Sigara içen insanlar her zaman sigara içmenin onları rahatlattığını ve streslerini azalttıklarını söylerler. Fakat sigara içtikleri zaman vücutlarında ne gibi değişlikler olduğunu bilmezler. Peki gerçekten sigara içmek stresi azaltır mı? Gelin sizlerle bugün birçok kişinin yanlış bildiği bu konuyu düzeltelim.

Sigara İçmek Gerçekten Stresi Azaltıyor mu?

Çevremizdeki birçok kişinin sigara içtiğini görürüz. Onlar bunun sağlıksız olduğunu bilse de streslerini azalttıklarını söylerler. “Çok sinirliydim sigara içtim sinirim geçti.” “Sigara içmek beni rahatlatıyor.” gibi birçok cümle duymuşsunuzdur. Sizce bu insanların sigara içmek için uydurdukları bir bahane mi yoksa gerçekten böyle bir şey var mı? Peki sizce bu doğru mu? Aslında bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır. Bu konuyu şöyle açıklamak istiyoruz. Sigara içtiğiniz zaman vücut anlık olarak stres seviyesini düşürür. Yani sigarada bulunan nikotin vücudumuzda bulunan dopamin seviyesini düşürüyor ve buda bize anlık olarak rahatlama hissi veriyor.

Fakat sürekli sigara içen bireyler vücudumuzda bulunan bu dopamin döngüsü bozuluyor ve taban stres seviyemiz oldukça yukarıya çıkıyor. Böylelikle vücut normalden çok daha fazla stresli oluyor ve bununla birlikte sigara ihtiyacı duyuyor. Sigara içen birey normalde sigara içmese çok daha az stres seviyesinde olacakken, sigara içerek anlık olarak stresi seviyesini düşürüyor fakat bu düşen stres seviyesi bile normalin üstünde kalıyor. Sigarayı bırakmakta zorlanan ve sürekli “İçmediğim zaman çok stresli oluyorum.” diyen bireyler, aslında sigarı bıraktıktan sonra vücudumuzdaki dopamin döngüsü bir kaç hafta içinde normal dönüyor ve stres seviyemiz düşüyor. Sigarayı bırakmak sizin stresinizi arttırmaz tam tersi daha sakin ve stres seviyeniz düşük bir insana dönüştürür.

Kısaca toparlayacak olursak aslında sigara sizi çok daha stresli bir insan haline getiriyor. Stres seviyeniz yükseldiği için, eskiden sizi strese sokmayan şeyler artık strese girmenize sebep oluyor. Sigara zararlıdır ve vücuda bir faydası yoktur. Elinizden geldiği kadar sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmanız sizi sağlıklı bir insana dönüştürür.

Sigara İçmek Gerçekten Stresi Azaltıyor mu ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!