Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Şiirli Yastık Kitap Özeti Sunay Akın

Edebiyat severler Sunay Akın tarafından yazılan Şiirli Yastık kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

Sunay Akın Şiirli Yastık Kitap Özeti

Şiirli Yastık” 2021 yılında İş Bankası Kültür Yayınlarından çıkan 192 sayfalık bir kitap. “Şiirli Yastık” kitabı edebiyat dünyasının usta ve popüler yazarlarından olan Sunay Akın tarafından kaleme alınmış. “Şiirli Yastık Özeti”ne birlikte bakalım.

Şiirli Yastık Arka Kapak Yazısı

Şiirli yastık olur mu demeyin. Sivas Kongresi için kente gelen Mustafa Kemal Paşa’ya, Sivas Sultanisi’nin ikinci katındaki bir oda ayrılır. Yatağın üstünde, bir genç kızın çeyiz sandığından alınan, çiçek motifli ipek bir örtü vardır. Mustafa Kemal, yastıklara işlenmiş iki dizeyi okuyunca, Mazhar Müfit Bey’i yanına çağırır. Mazhar Müfit Bey telaşlı ve biraz da mahcup, yastıklardaki beyitlerin kendisi için yazılmadığını, asla böyle bir kasıtları olmadığını anlatmaya çalışırken, Mustafa Kemal açıklamanın gereksiz olduğunu ve şiirdeki uyarının herkes için doğru olduğunu söyler. Sivas Kongresi günlerinde, Mustafa Kemal’in başını koyduğu yastık kılıflarına yazılı şiirin ilk dizesi şöyledir: “Dünyanın makamıyla gururlanıp incitme insanı…”.

Şiirli Yastık’a her bir motifi özenle, sevgiyle, dinmeyen bir merak ve araştırma hevesiyle işliyor Sunay Akın. Anadolu’nun kurtuluş mücadelesindeki yerleri eşsiz tıbbiyeli çiçeklerimizi, Nâzım’ı, Orhan Veli’yi, Deniz’i, Halet Çambel’i, cesaret ve dirençleriyle insanlığa adanmış daha pek çok yaşamı aktarıyor. Bu keşifleriyle umut oluyor bizlere.

Sunay Akın tarafından kaleme alınan Şiirli Yastık tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!