Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Sizce hırsızlığın önlenmesi için neler yapılmalıdır?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Sizce hırsızlığın önlenmesi için neler yapılmalıdır?

Sponsorlu Bağlantılar


Sizce hırsızlığın önlenmesi için neler yapılmalıdır? Sınıfça değerlendiriniz.

Doğru cevap:

Hırsızlığı doğuran etmenlerin ortadan kaldırılması gerekir. İnsanlar aç kalırsa çalabilir, insanlar eğitimsiz olursa çalabilir, insanlar aileden ahlaklı olmayı öğrenemezlerse çalabilir. Bu yüzden bu tür sebepleri ortadan kaldırmak gerekir. İşsizlik eğitimsizlik ve ahlaksızlık sorunlarına çare bulunmalıdır.

Ekstra bilgi:

Dinlerin evrensel öğütlerinden biri de yalancı şahitlik yapmamaktır. Yalancı şahitlik; kişinin bir olayın doğrusunu bildiği hâlde gizlemesidir. Başkalarına zararı dokunan bu davranışı dinler de hoş görmemiş ve yasaklamıştır. Yalancı şahitlik yoluyla haklı olan insanlar haksız, haksız olanlar ise haklı duruma geçmek­tedir. Böyle bir davranış, toplumda huzursuzluğa sebep olur. Adaletin yanıltılmasına ve suçsuz insanların zarar görmesine yol açar.

İslam dini, yalancı şahitliğin temelini oluşturan yalan söylemeyi ve yalan yere yemin etmeyi yasakla­mış ve bunu büyük günahlardan saymıştır. Kur’an-ı Kerim’de bununla ilgili pek çok ayet yer almıştır. Bu ayetlerin birinde Yüce Allah (c.c.) şöyle buyurur

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir