Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Sizce Hz. Ömer, bu sözü ile ne anlatmak istemiştir?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Sizce Hz. Ömer, bu sözü ile ne anlatmak istemiştir?

Sponsorlu Bağlantılar


“Sakın oturduğunuz yerde, Allah’ım rızkımı ver deyip durmayın. Biliyorsunuz ki gökten ne altın yağar ne de gümüş.” Hz. Ömer (Ali ÜNLÜ, Vecizeler, Öğütler, Parolalar, s. 86.)

Sizce Hz. Ömer, (r.a.) bu sözü ile ne anlatmak istemiştir?

Doğru cevap:

Hz. Ömer burada insanların rızkını çalışarak elde etmeleri gerektiğini vurgulamıştır. Çünkü Allah (cc) her kulu için rızık belirlemiştir. Ancak bu çalışarak çabalayarak kazanılabilir.

Ekstra bilgi:

İnsanın hayatında çalışmanın büyük önemi vardır. Onun gerek eğitim gerekse iş hayatında başarılı olması, çalışmasına bağlıdır. Çünkü Allah’ın (c.c.) evrende insan için koyduğu yasalardan biri de insanın çalışmasının karşılığını elde etmesidir. Bunun için dinimiz çalışmayı öğütlemiş, kazanmak için çalışmanın gerekliliğini bildirmiştir.

Kur’an-ı Kerim de, insan-çalışma ilişkisiyle ilgili bir ayette şöyle buyrulur: “Biİ3in ki insan için ken­di çalışmasından başka bir şey yoktur. Ve çalışması da ileride görülecektir. Sonra ona karşılığı tastamam verilecektir.-“

İnsan ne için çalışır ve çaba gösterirse onu elde eder. İnsan rızkını ekse etmek için çalışıp emek vermelidir. Bu nedenle dinimiz, insanın çalışıp kazancını elde etmesini öğütlemiştir. Yüce Allah (c.c.). bu husustaki bir ayette şöyle buyurmuştur.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir