Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Sizce kumar oynayan kişi kendisine, ailesine ve çevresine nasıl zarar vermiş olur?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Sizce kumar oynayan kişi kendisine, ailesine ve çevresine nasıl zarar vermiş olur?

Sponsorlu Bağlantılar


Sizce kumar oynayan kişi kendisine, ailesine ve çevresine nasıl zarar vermiş olur?

Doğru cevap:

Kumar oynayan kişi çocuğunun rızkını evinin geçimi için lazım olan parayı kumar masasına bıraktığı gün hem kendisinin hem toplumun hem d ekendi çocuklarının geleceğini yok etmiş olur. Kumar borcu yüzünden her şeyini satan, hırsızlık yapan adam vuran insanlar bile olabilmektedir.

Ekstra bilgi:

İslam dininde yasaklanan kötü alışkanlıklardan biri de kumardır. Kumar, para, mal veya değerli bir eşya karşılığı oynanan bir şans oyunudur.

Kumar ve şans oyunları oynayan kişi, başkasının parasını, malını alarak kolay yoldan kazanç sağla­maktadır. Bu, bir çeşit haksız kazançtır. Dinimiz alın teriyle kazanmayı helal saymıştır. Tembelliği, hileyi ve haksız kazancı ise yasaklamıştır. Kumar oynamak, çalışmanın, alın teri ile kazanmanın değerini düşürür, çalışarak kazanmak yerine tembelliği ve hileyi teşvik eder. Kumar oynayanlar, çalışmadıktan ve üretmedik­leri için ülke ekonomisine de zarar verirler.

Kişi, kumarda kazandıkça veya kaybettikçe hırsı da artar. Kendisine, ailesine ve çevresine zarar vere­cek davranışlara yönelir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir