Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Kurban eti nasıl değerlendirilmektedir?

İnsanlara değer verdiğinizi nasıl gösterirsiniz?

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Size göre kurban etinin nasıl değerlendirilmesi gerekir?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Size göre kurban etinin nasıl değerlendirilmesi gerekir?

Sponsorlu Bağlantılar


Size göre kurban etinin nasıl değerlendirilmesi gerekir? Arkadaşlarınızla konuşunuz. 

Cevap: Kurban eti yardım amacıyla değerlendirilmelidir. Kurban kesen kişi bunu fakir vatandaşlar,  kimsesizler yurdu, çocuk esirgeme kurumu gibi kurumlara bağışlamalıdır. Çünkü buradaki insanlar zor durumda olan ve devletin yardımlarıyla hayatta kalmaya çalışan insanlardır. Bu tür kurumlarda yaşayan insanların başkalarından daha çok yardım eline ve ilgiye ihtiyaçları vardır.

Ekstra bilgi:

Hz. İbrahim’in (as.) çocuğu olmuyordu. Bir oğlu olursa onu Allah’a (c.c.) kurban edeceğine dair adak adamıştı. Bir süre sonra Hz. İsmail (a.s.) dünyaya geldi. Oğlunu kurban etmesi gerektiği, Hz. İbrahim’e (a.s.) rüyasında bildirildi. O da oğlu Hz. İsmail’e (a.s.) durumu anlam. Hz. İsmail (a.s.), Allah (c.c.) kendisi­ne ne emretmişse onu yapması gerektiğini söyledi. Hz. İbrahim (a.s.), çok sevdiği oğlunu tam kurban edecekken Allah (c.c.) kendisine bunun bir sına­ma olduğunu ve oğlunun yerine bir hayvan kurban etmesini bildirdi. Hz. İbrahim de (a.s.) Allah’ın (c.c.) kendisine hediye olarak gönderdiği hayvanı kurban olarak kesti.

Dinimize göre akıl sağlığı yerinde, ergenlik çağına gelmiş, zengin Müslümanlar, kurban kesmekle yüküm­lüdürler. Kurban, bayramın birinci gününden üçüncü günün ikindi vaktine kadar kesilebilir. Kur’an’da bu iba­dete ilgili olarak şöyle buyrulur “Rabbine kulluk et…

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir